Nedelja, 16. 2. 2014, 20.05
8 let, 7 mesecev
Smučarska teta iz ozadja
Ob športnih uspehih se na vstopnih straneh spletnih strani in naslovnicah časnikov seveda znajdejo predvsem tekmovalci, ob njih pa v najboljšem primeru še trenerji. A za dosežki se pogosto skriva še občutno večje število ljudi. Večina širši javnosti ostaja skrita, a v procesu dela in ob gradnji rezultatske piramide je njihova pomoč pogosto neprecenljiva.
Tina Maze, najboljša slovenska alpska smučarka vseh časov, aktualna svetovna superveleslalomska prvakinja, zadnja zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala in po novem tudi lastnica prve slovenske zlate kolajne na zimskih olimpijskih igrah, rada opozori na vlogo svoje spremljevalne ekipe. V njej ima glavno besedo Andrea Massi, na rezultatski preskok v tekoči sezoni je odločilno vplival njegov trenerski pomočnik Mauro Pini, za pripravo smuči pa vseskozi vestno skrbi Andrea Vianello. Ob omenjeni druščini pa je z njo vseskozi tudi fizioterapevtka Nežka Poljanšek.
A Nežka Poljanšek prvi zvezdnici slovenskega smučanja še zdaleč ne pomaga le s svojim nespornim fizioterapevtskim znanjem, temveč je kot modra in pozorna sogovornica pogosto pomembna opora v ključnih trenutkih. Tako je na primer pred dobrim letom na svetovnem prvenstvu v Schladmingu ob mukotrpnem večurnem čakanju na začetek superveleslaloma znala poskrbeti, da je Tina ostala sproščena in hkrati osredotočena na pomembno tekmo. "Šli sva v odmaknjeni del skupnega prostora in igrali namizno igro scrabble, v kateri se sestavlja besede," se spominja Nežka, ki je nato pred dnevi, na predvečer olimpijskega smuka, Tino zgolj "nedolžno" vprašala, ali je pripravljena zmagati, in nato nadaljevala pogovor.
V obeh primerih je Mazejeva tekmi končala kot zmagovalka in postala svetovna ter olimpijska prvakinja.
A delo v ekipi Tine Maze, s katero jo je združil Delov novinar Vito Divac, se vendarle razlikuje od sodelovanja z naštetimi. Poljanškova namreč večji del sezone potuje z ekipo, tako da ob že omenjenih močnih rokah in srcu do izraza prideta tudi potrpežljivost in dobri živci. Za "team to aMaze" namreč velja, da deluje na izjemno visokih obratih, zato se je občasno težko izogniti povišanim tonom. To priznava tudi Andrea Massi, a dodaja, da Nežka, ki je v Sočiju med drugim pomagala tudi skakalcu Robertu Kranjcu, zaradi tega ne goji zamer.