Sobota, 16. 8. 2014, 10.33
7 let, 2 meseca
Po diagnozah raka in neplodnosti do srečnega družinskega življenja
"Ja, srečna sem. Srečno me delajo materinstvo, družina, moje zdravje in zdravje vseh meni dragih ter uspešno delo," pove Kristina Modic, ki je pred devetimi leti prebolela raka in preživela dolgoletno izkušnjo neplodnosti. Danes je mamica malega Jurija, ki sta ga z možem posvojila.
Kristina je sicer že dolgo zaposlena v večjem slovenskem podjetju, kjer si je skozi delo nabrala precej izkušenj s področja marketinga, prodaje, nabave in kadrov.
Službene izkušnje in izkušnje z dela pri prostovoljskih projektih ji pomagajo pri vodenju Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, katerega ustanovna članica je in ga vodi že vse od ustanovitve leta 2007.
Kmalu bo minilo deset let, odkar kot prostovoljka sodeluje z zdravstvenim portalom Med.Over.Net, kjer moderira dva spletna foruma, in sicer Limfom in levkemija ter Kako živeti z rakom, in sodeluje pri akcijah osveščanja in projektih, povezanih z onkologijo, hematologijo in neplodnostjo ter je del njihovega gibanja Delam s srcem.
Kristina je že več let aktivna tudi v mednarodnih projektih in kampanjah, v okviru katerih uspešno izmenjuje in pridobiva znanje in izkušnje ter dobre prakse, ki jih s kolegi iz Združenja poskuša prenesti med slovenske bolnike in javnost.
Začelo se je zdravljenje s kemoterapijo in biološkim tarčnim zdravilom, takrat pa je Kristina dobila pogum, močno voljo in zaupanje, da bo zmogla, se borila in preživela.
Mesec dni po končanem zdravljenju limfoma je opravila kontrolni CT pljuč in 15. septembra 2005 izvedela, da je zdrava.
Zaradi morebitne ponovitve bolezni, ki se najraje ponovi prvi dve leti po ozdravitvi, pa se tudi v tem času ne priporoča nosečnosti.
"Več kot deset let sva si z možem prizadevala, da bi postala starša. Upala sva in ves čas trdno verjela, da nama bo uspelo. Leta so tekla, poskusila sva različne oblike zdravljenja neplodnosti, na koncu poskušala srečo tudi z zdravljenjem z darovano jajčno celico v tujini, a tudi tam ni uspelo," pojasnjuje Kristina.
In ravno v času zdravljenja v tujini, ko sta skupaj razmišljala tudi o možnosti, da morda nikoli ne bosta starša, je začela dozorevati in tudi dozorela odločitev o posvojitvi otroka.
Kako? "S kakovostnimi programi pomoči, srečanji in informiranjem o najsodobnejših oblikah odkrivanja in zdravljenja bolezni smo koristni njim, z osveščanjem o boleznih pa tudi širši družbi," odgovarja Kristina.
Združenje L&L ima na Dunajski cesti 106 v Ljubljani svojo pisarno, kjer imajo tako bolniki kot svojci priložnost za pogovor s soborci ter občasno tudi z zdravstvenimi strokovnjaki s področja hematologije, onkologije in drugih zdravstvenih področij. Več informacij je dostopnih na spletni strani.
Pripravili sta idejo za kampanjo, k sodelovanju povabili številne strokovnjake in nastala je odmevna akcija Spregovorimo o neplodnosti – Bom kdaj mama? Bom kdaj oče?.
Pravkar pa pripravljajo novo kampanjo, ki bo posvečena posvojitvam otrok, o čemer bodo spregovorili na drugačen način kot do zdaj, njena dodana vrednost pa bo tudi knjiga – zgodba posvojene deklice. Knjiga bo posvojiteljem in posvojencem, pa tudi širši družbi, v veliko pomoč, da bodo lažje razumeli posvojitev in se o njej pravilno pogovarjali.
Kristina opaža, da se v Sloveniji o neplodnosti v zadnjem času več govori prav po zaslugi omenjene kampanje, vendar pa veliko parov, ki so predvsem na začetku zdravljenja neplodnosti še vedno zaprti vase in sami z bolečino ter nešteto vprašanji. Taki pari lahko informacije in pomoč najdejo na portalu ter na spletnih straneh vseh treh klinik za zdravljenje neplodnosti in na spletni strani.