Torek, 10. 3. 2015, 15.44
7 let, 2 meseca
Kupila preveč pirinih luščin, nato pa iz tega naredila posel
Kot pripoveduje 55-letna Sonja Klemenčič, je že konec osnovne šole sedla za šivalni stroj, saj jo je delo z njim zelo veselilo. Kot samouk je vedno rada nekaj ustvarjala, tako zase kot za družino, prijatelje in pozneje tudi za dodaten zaslužek.
Ko se je pred skoraj dvema letoma podala na samostojno podjetniško pot, si je v želji po boljšem spancu zaželela vzglavnik, polnjen s pirinimi luščinami. Odločila se je, da ga naredi sama, a je lahko kupila zgolj celo vrečo luščin, ki pa jih je bilo za en sam vzglavnik preveč.
Tako se ji je porodila ideja, da bi lahko naredila več vzglavnikov in jih nato ponudila tudi na trgu, pod imenom Eko vzglavniki
O pozitivnih učinkih takšnih vzglavnikov je Sonja največ prebrala na spletu, precej pa je izvedela tudi v prijateljskih krogih. Še vedno pa se, kot pravi, veliko uči še naprej.
"Ker sta ajda in pira sončni žiti, se zdravilna moč vzglavnikov ohranja s pomočjo sonca, zato luščine najmanj od dva- do trikrat na leto zračimo na soncu," je pojasnila Sonja in dodala, da velikost vzglavnika preprosto prilagodite z zadrgo.
"Nadležna bolečina v podlahti, slabša gibljivost zapestja in prstov – to je le nekaj poškodb, ki se lahko pojavijo ob prepogosti uporabi računalniške miške. Večina ljudi, ki uporabljajo računalnik, dnevno pri uporabi miške izvaja ponavljajoče se gibe, ki močno obremenijo roko," je dejala Sonja.
Zato je blazinica iz ajdovih luskin, ki ima tudi to lastnost, da dobro vpija in dolgo ohranja temperaturo, preprosta rešitev, za povrhu pa jo lahko uporabljamo tudi za hladne ali tople obloge.
To so le nekateri izmed načinov, kako lahko uporabimo izdelke iz teh naravnih polnil, odzivi na njihove pozitivne učinke pa so zelo dobri. Za zdaj se po Sonjinih besedah s to dejavnostjo še ne da preživeti, zato se ukvarja tudi z drugimi stvarmi, a glede na to, da se vedno več ljudi vrača k naravi, je na dobri poti.
"Blazina za muce, polnjena z luščinami ajde, je najbolj zdravo ležišče, kar si ga lahko zamislimo," je dejala Sonja ter pojasnila, da mucam lajša bolečine in alergije, pozdravi bolečine oči, ušes in sklepov.
Zanimiv je podatek, da muce ležijo izključno na blazini s polnilom iz ajde, psi pa na blazini s polnilom iz pire. Učinek pri psih je podoben kot pri mačkah, saj so lastnosti obeh žit podobne.
Ob tem Sonja izpostavi pomemben podatek, in sicer da so tudi psi in mačke lahko alergični na pršice, na kar nakazuje izcedek iz nosu in oči. Zato bi jim morali privoščiti bolj udobno in prijazno ležišče, še meni Sonja, ki si želi samo to, da bi še naprej ustvarjala in širila pozitivno energijo.