Torek, 22. 10. 2013, 14.12
8 let, 7 mesecev
Ko pribeg matematičnih možganov postane pravilo, ne izjema
Strategija fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT) je usmerjena k internacionalizaciji izobraževanja in raziskovanja, pojasnjuje dekanja Klavdija Kutnar. Kot cilj tako navaja pridobitev čim več odličnih tujih študentov, pri pridobivanju dodiplomskih študentov pa se usmerjajo na dijake z referencami na državnih in mednarodnih tekmovanjih iz matematike. Tuji študentje tako prihajajo iz Bosne in Hercegovine, Črne gore, Belorusije, Poljske, Mehike, Madžarske in Rusije.
Po drugi strani pa je pozornost usmerjena tudi k slovenskim študentom. Na fakulteti jih spodbujajo, da se med študijem čim bolj aktivno vključujejo v mednarodne izmenjave.
Vsako leto poskušajo najboljšim študentom, med njimi tudi tujim, s štipendijami finančno pomagati prek Štipendijskega sklada Univerze na Primorskem, ki temelji na partnerstvu med univerzo, občinami in gospodarstvom.
Korekten odnos se kaže tudi v tem, da so študentje pripravljeni pomagati ob najrazličnejših priložnostih. Tako sta študenta iz Belorusije in Bosne, sicer dobitnika več medalj na srednješolski mednarodni matematični olimpijadi, pred kratkim pomagala pri pripravah slovenskih dijakov na to tekmovanje. "Slovenski dijaki so tako od tujih študentov dobili tudi nekaj znanja, ki je zraslo v tujini in ga sicer morda nikoli ne bi imeli priložnosti osvojiti," je prepričana Klavdija Kutnar.
V študijske programe matematike je v aktualnem študijskem letu vpisanih 59 študentov. Med njimi je 21 tujcev. Dodiplomski študij matematike je izveden kot redni študij, zato študentje, ki prihajajo iz držav Evropske unije oziroma držav, s katerimi ima Slovenija podpisan sporazum, študija ne plačujejo.
V študijskem letu 2013/14 je sicer na UP FAMNIT vpisanih 779 študentov.