Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
30. 1. 2015,
12.34

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 1. 2015, 12.34

7 let, 2 meseca

Bodoči pravniki, ki prostovoljno svetujejo mladim podjetnikom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Skupina osmih študentov prava želi svoje znanje nadgraditi s praktičnimi primeri, zato mladim podjetnikom samoiniciativno in prostovoljno svetuje in razlaga osnove gospodarskega prava.

Osem študentov 4. in 5. letnika prava se je povezalo z željo in ciljem, da teoretično znanje, ki ga pridobivajo na ljubljanski pravni fakulteti, preizkusijo tudi v praksi. Nastal je Klub P.S., za zdaj še neformalna skupina, ki sovrstnikom, mladim podjetnikom in tistim, ki o podjetniški poti šele razmišljajo, svetuje in jim razlaga osnove gospodarskega prava.

ABC gospodarskega prava: mladi pravniki za mlade podjetnike Vasiljka Šmitek, Janja Končan, Marko Huskić, Tomaž Čeč, Alja Šiška, Tilen Špenko ter njihova kolega Žiga Kosmatin in Maja Kilar, ki sta trenutno na študijski izmenjavi, so brezplačno pravno pomoč in predavanja začeli na pobudo Ustvarjalnika. Na svojih nastopih, poimenovali so jih ABC gospodarskega prava za začetnike, na kratko predstavijo ključne stvari, ki jih mora mladi podjetnik vedeti in razumeti o gospodarskem pravu.

Teorijo iz predavalnic želeli samoiniciativno preveriti v praksi "Med študijem dobimo le malo praktičnih informacij, redko se srečamo z resničnimi primeri, zato smo želeli drugače poglobiti teoretično znanje," pravijo nadarjeni študentje, ki se jim glede na trenutno stanje v Sloveniji zdi zelo pomembno, da lahko s svojim znanjem prispevajo k večji pravni osveščenosti. Pri tem so se odločili, da na pomoč priskočijo predvsem svoji generaciji: mladim podjetnikom in start-upom na začetku njihove poti ter tistim, ki o podjetništvu šele razmišljajo.

Na podjetniško pot oboroženi z osnovnim znanjem gospodarskega prava "Povabilo Ustvarjalnika je prišlo kot nalašč, saj se nam zdi to dobra priložnost, da pridemo v stik s podjetniki in spoznamo, kakšne so njihove zagate," pove šesterica, ki je na uvodnih predavanjih spoznala, da se podjetniki začetniki pogosto ne znajdejo med podatki, ki jih morda najdejo na internetu. "Razložimo razlike med oblikami podjetij, na kaj morajo biti pozorni pri registraciji dejavnosti, izbiri imena in podobne, precej osnovne stvari."

Mladi ekipi se zdi pomembno predvsem to, da se mladi na podjetniško pot podajo oboroženi z vsaj osnovnim (pravnim) znanjem, ne pa da morajo pomoč iskati takrat, ko so že v težavah ali dvomih. To pa lahko tudi veliko stane. Pravnih svetovalnic je veliko, podjetniki veliko podatkov najdejo tudi na spletnih straneh Bizi.si, Ajpes in točkah E-vem, bodoči pravniki pa odliko svoje skupine vidijo v tem, da pomagajo mladim.

Pravni start-up? "Lepo je videti, da mladi prek Ustvarjalnika in podobnih organizacij dobivajo znanje, ki ga mi, ko smo bili v srednji šoli, še nismo," menijo in dodajajo, da se bo morda s tako spodbudo več mladih odločilo za podjetniško pot. "Sploh v današnjem času, ko si moraš kar sam najti delo in se predvsem znajti."

In tej filozofiji so sledili tudi sami, ko so se samoiniciativno povezali, da bi svoj študij kar najbolje izkoristili. V bližnji prihodnosti želijo delovati tudi formalno, zato že razmišljajo o primerni pravni obliki, prek katere bi lahko tudi individualno svetovali. Na namig, da so torej tudi sami na začetku podjetniške poti, pa študentje v smehu odgovorijo: "Morda bi si lahko rekli tudi pravni start-up."

Ne spreglejte