Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Petek,
10. 10. 2014,
8.25

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 10. 2014, 8.25

8 let, 9 mesecev

79-letnik, ki je v dveh letih patentiral 11 svojih izumov

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Čeprav bi lahko užival kot upokojenec, Ivanu Pavinčiču njegove ideje ne dajo miru. V zadnjih dveh letih je patentiral kar 11 svojih izumov.

Ivan Pavinčič je 79-leti inovator in podjetnik, ki mu idej za nove izume in inovacije nikoli ne zmanjka. "Nekaj sta intuicija in fantazija, drugo pogled na stvari z drugega zornega kota. Zlato pravilo je namreč, da se vsako stvar da izboljšati. Na vse moraš zato gledati z drugimi očmi, da vidiš, kaj lahko sam narediš, da bo nekaj boljše. Tako vedno najdeš rešitve," svojo inovacijsko žilico pojasnjuje Pavinčič.

O idejah se mu je pogosto celo sanjalo, vendar dodaja, da se vsega, kar vre iz njega, ne da realizirati. Ideja se mora namreč roditi ob pravem času, na pravem mestu in v pravem okolju. "Če je okolje ne bo sprejelo, inovacija nima nobenega pomena," navaja.

Najmanj 50 idej in 11 patentiranih izumov Pavinčič ima trenutno v svoji beležki vsaj petdeset različnih idej, a vse ne morejo biti realizirane. "Ne moreš teči hitreje, kot zmoreš," pravi Pavinčič, ki je v zadnjih dveh letih patentiral 11 svojih izumov.

Med njimi je "vsega po malo". Za zabavo je za dobrih štiri tisoč evrov izdelal električni hibridni avtomobil, za katerega pravi, da ga ne bo prodal." To sem delal iz veselja, ne za zaslužek." Med patentiranimi izumi je tudi telovadna naprava, ki jo je sam uporabljal 40 let, nato pa pomislil, da bi jo lahko ponudil tudi drugim.

Večina patentov pa je povezana z ekologijo. S čistilno napravo, v kateri je električni motor, ki ga je patentiral v ZDA. Prednost njegove čistilne naprave je, da vodo očisti precej bolj, kot to zahtevajo standardi, zatrjuje Pavinčič.

V ZDA šel kot strojni inženir, vrnil se je kot ekolog Ivan Pavinčič se je v Sloveniji izšolal za strojnega inženirja, poklicno pot je začel v koprskem Tomosu. Pet let je preživel tudi v Gani v Afriki, nato pa kar 20 let živel v ZDA, kjer je bolj ali manj delal v ekologiji.

"Poklica nisem spremenil, a v Ameriki tako ali tako izobrazba ni tako pomembna, temveč več veljata ustvarjalnost in to, kar realiziraš. Ko sem šel tja, nisem vedel, kaj je ekologija, a vrnil sem se kot ekolog, in sicer zato, ker sem ves čas delal v takem okolju," pojasnjuje Pavinčič.

V tamkajšnjem okolju je bil realiziran tudi večji del njegovih inovacij, in ko se je pred osmimi leti vrnil v Slovenijo, je sicer nameraval tu uživati kot upokojenec, a so ga drugi spodbudili, naj svoje izume patentira in jih spravi na slovenski trg.

Z enim izmed svojih izumov se je tako prijavil na tekmovanje podjetniškega inkubatorja Univerze na Primorskem in osvojil prvo nagrado. "To je bil prvi korak, da sem se kot upokojenec odločil odpreti podjetje," razlaga sogovornik.

Hladen tuš slovenskega okolja Začetnemu navdušenju, da bo lahko naredil nekaj dobrega za slovensko okolje, je sledilo veliko razočaranje. Čeprav je njegova čistilna naprava na testih dosegala vse standarde, na trgu ni požela zanimanja. Razočaranje je bilo gigantsko, saj kot pravi, v Sloveniji ni ekološke ozaveščenosti in nihče ne gleda na kakovost, temveč je pomembna zgolj cena.

"Dejansko je bilo več zanimanja na Hrvaškem kot v Sloveniji. Tu smo namreč prodali samo dve, tri naprave. Največji uspeh, ki smo ga dosegli pod zelo težkimi pogoji, je bil, da smo napravo izdelali in jo namestili v Marino Portorož."

Ob takšnih razmerah Pavinčič zdaj resno razmišlja, ali naj sploh še vztraja v poslovnem svetu, pa vendar mu, kot navaja, če bo želel realizirati še kakšno izmed svojih idej, ne preostane drugega, kot da vztraja.

Ne spreglejte