"Ko smo vstopili na postajo, je bilo grozno. Bilo je kot v filmu Alfreda Hitchcocka. Samo gledali smo grafite in uničene stvari. Umazano in zanemarjeno je bilo. Imel sem občutek, da sem v Černobilu."
"Šest let sem živel v Singapurju, tam imajo vse zelo urejeno, vse pod kamero, grafitov ni, niti ne vandalizma. Kazni so tako stroge, da če bi tam risali grafite, greste takoj v zapor," nam je povedal Ahmed Pašić, ki je prejšnji konec tedna skupaj s prostovoljci v dvodnevni akciji polepšal jeseniško železniško postajo. Ideja za akcijo je nastala kmalu po njegovem prihodu v rojstni kraj, ko je imel na obisku prijatelje iz Singapurja. Ti so po obisku pri Pašiću želeli še na prijeten izlet z vlakom v Beljak, a slovo na jeseniški železniški postaji ni bilo prav nič prijetno. "Na njihovih obrazih se je videlo, kakšne grozne občutke so imeli, mene pa je bilo sram," opisuje občutke s poslavljanja na zanemarjeni in zapuščeni postaji. Komaj je čakal, da se odpeljejo in da on odide domov. Doma je Slovenskim železnicam poslal dopis, da jim kot prostovoljci ponujajo pomoč pri obnovi oziroma urejanju postaje. Odgovor je bil pozitiven.
"Košarka bo šla stran, tista postaja pa bo še vedno tam
Prostovoljski akciji, ki se je začela na Facebooku s skupino Ejga za lepše Jesenice, prek katere želijo tudi v prihodnje opozarjati na poškodovane ali dotrajane objekte v svoji občini, se je v dveh dneh pridružilo kar sto prostovoljcev, med njimi tudi uslužbenci Slovenskih železnic in predstavniki občine. "Mislim, da je to dosežek," spregovori o opravljenem delu in o številu prostovoljcev, ki so kot "pridne mravljice" od zgodnjih jutranjih ur pa do popoldneva brusili, barvali in čistili železniško postajo in njeno okolico. "Dvajset let gledati nekaj, kar umira pred vašimi očmi, in to v dveh dneh zbuditi iz tistega spanja … Zdi se, kot da je objekt vesel in hvaležen," je strnil veselje in optimizem prostovoljcev. A na lovorikah in opravljenem delu ne bodo spali. "Ko bo EuroBasket mimo, gremo na druge projekte," pojasnjuje Pašić, ki poudarja, da košarkarski spektakel, ki čaka Slovenijo v prihajajočem mesecu, ni bil glavni razlog za obnovo. Saj veste: "Košarka bo šla stran, tista postaja pa bo še vedno tam, mi pa tudi." Bo pa postaja že v prihodnjem tednu "doživela svoj vrhunec v zadnjih 20 letih", ko bo tam potekala tekma med Slovenijo in Bosno in Hercegovino.
Slovenske železnice dale material
"Tudi na Slovenskih železnicah niso mogli verjeti, kako so bili zagnani prostovoljci." Slovenske železnice so jim priskrbele celoten material. Tudi malico. Tisti, ki so vihali rokave, so morali poskrbeti le za svojo obleko. "Vse delamo v sodelovanju z institucijami. Ko imamo idejo, najprej vprašamo za zeleno luč, nič nočemo delati mimo zakona," nam še pojasni Pašić, ki trenutno išče službo. Tudi ko jo bo dobil, želi nadaljevati prostovoljno delo, a v okviru zmožnosti.
Kamere za smetano na torti
"Gremo najprej!", "Dela je še veliko!" in "Dokler ne bo mesto na nekem nivoju, se ne bomo ustavili" so le nekatere spodbudne besede, ki prihajajo iz ust Pašića. "Mislim pa, da bo smetana na torti, ko bodo namestili še kamere," s čimer bodo preprečili ponovni vandalizem na železniški postaji. Z akcijo, ki je bila, kot pravi, le iskrica, ki je zanetila ogenj, želi tudi spreminjati miselnost in kulturo ljudi, da si svoje spoštovanje poleg narave in ljudi zaslužijo tudi objekti.