Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
24. 6. 2011,
11.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 6. 2011, 11.51

8 let, 7 mesecev

Izkušnje poslancev z najdaljšim stažem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tone Anderlič, Roberto Batelli in Miran Potrč so najstarejši poslanci, ki so bili najprej izvoljeni v Skupščino RS in nato v vse mandate državnega zbora samostojne Slovenije.

Zadnja skupščina, ki je bila parlamentarno telo nekdanje Socialistične republike Slovenije, je bila izvoljena leta 1990. Njeni člani so razglasili neodvisnost Slovenije ter pripravili ustavo in zakone, ki so bili podlaga osamosvojitve. Zgodila se je neka vrsta involucije Batellija se je omenjeno obdobje na vsej dolgi prehojeni poslanski poti najbolj dotaknilo. Kot je dejal, ima v dobrem spominu zlasti delo, ki so se ga lotili pred osamosvojitvijo in neposredno po njej in je bilo potrebno za vzpostavitev vseh demokratičnih institucij, kakor tudi delo v smeri evroatlantskih integracij Slovenije. "Osamosvojitev sem pojmoval kot nujni korak za obrambo demokratičnih vrednot in človekovih pravic." Ko so bili po njegovih besedah omenjeni cilji doseženi, pa se zdi, da se je sčasoma izgubil občutek za pravo vrednost tega. "Moj vtis je tudi, da se je skozi čas pozornost gojenja resničnih demokratičnih vrednot izgubila. Zgodila se je neka vrsta involucije." Anderlič "hudo velikih razlik" med delovanjem parlamenta pred dvajsetimi leti in danes ne vidi. "Prej bi rekel, da so se manire poslabšale. Toda vseskozi gre za preostre delitve med tem, kdo je na oblasti in kdo je zraven ter kdo je v opoziciji in kdo se mora truditi, da bo prišel na oblast. To me še vedno moti in v tem ni kakšne bistvene razlike."

Absolutno neposrednega vpliva ni Na vprašanje o tem, ali se jima zdi, da bi bil morda čas za spremembo zakona o volitvah v državni zbor v smeri odločilnega in bolj neposrednega vpliva državljank in državljanov na izvolitev poslancev, tako kot to zahteva ustava, pa sta oba odgovorila, da je proporcionalni sistem povsem ustrezen. Anderlič meni, da je še vedno najboljši, da pa je znotraj tega treba ljudem zagotoviti možnost, da imajo večji vpliv. "V Italiji so imeli sistem volitev, ki je vključeval preferenčni glas, vendar so se mu odpovedali, ker je bilo ravno zaradi njega veliko korupcije", je povedal Batelli in ob tem poudaril, da sicer sam nima nič proti preferenčnemu glasu, "vendar je treba vedeti, da absolutno neposrednega vpliva ni".

Batelli se kakšnih anekdot iz svojega dolgoletnega poslanskega staža ne spominja, Slovenkam in Slovencem pa v naslednjih dvajsetih letih želi, "da končno postanemo tudi notranje bolj evropski in imamo bolj kritičen odnos do samih sebe". Anderlič nam je dejal, da je bilo anekdot v preteklih dvajsetih letih veliko, vendar mu je posebej ostala v spominu ena: "Ko sem si namreč po dolgih letih obril brke in prišel naslednji dan v državni zbor, me nihče ni spoznal, čeprav sem z nekaterimi delal že tudi več kot deset let. In na račun tega smo se potem še kar nekaj časa šalili." Državljankam in državljanom je v naslednjih dveh desetletjih zaželel vsaj tak razvoj, kakršnega smo dosegli v preteklih dvajsetih letih, ter manj nestrpnosti in izključevanja.

Miran Potrč za vprašanja ni bil dosegljiv zaradi zdravstvenih razlogov.

Ne spreglejte