Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 7. 2008,
8.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 7. 2008, 8.47

8 let, 7 mesecev

ZN začeli umikati osebje iz Darfurja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Združeni narodi so danes začeli umikati osebje iz Darfurja, saj se po vlogi obtožnice proti sudanskemu predsedniku Omarju al Baširju na Mednarodnem kazenskem sodišču (ICC) bojijo povračilnih ukrepov.

Medtem je Kitajska izrazila zaskrbljenost zaradi ponedeljkove odločitev tožilca ICC in napovedala pogovore s članicami Varnostnega sveta ZN. S skupne mirovne misije ZN in Afriške unije (Unamid) so sporočili, da bodo osebje, ki v Darfurju ni nujno potrebno, kljub zagotovilom Sudana, da bo mirovni misiji in humanitarnim delavcem nudil zaščito, premeščeno v Etiopijo in Ugando.

Priče so povedale, da sta sedež Unamid v El Fašerju že zapustila dva minibusa, na katerih je bilo osebje mirovne misije. Bili so na poti na lokalno letališče, od koder naj bi prva skupina poletele v ugandsko mesto Entebe. Predstavniki ZN v El Fašerju, glavnem mestu severnega Darfurja, so povedali, da bo danes premeščenih okoli 200 pripadnikov misije, nadaljnje premestitve pa bodo odvisne od ocen varnosti.

Kitajska izrazila zaskrbljenost Medtem je Kitajska izrazila zaskrbljenost zaradi ponedeljkove obtožnice tožilca ICC, ki je al Baširja obtožil genocida in vojnih zločinov ter zaprosil za izdajo naloga za njegovo aretacijo. "Izražamo zaskrbljenost glede teh potez. Upamo, da bodo koristne za stabilnost v Sudanu," je na novinarski konferenci povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Liu Jianchao.

Al Bašir kot laži zavrnil obtožbe tožilca ICC Sudanski predsednik Omar al Bašir je kot laži zavrnil obtožbe glavnega tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), da je storil vojne zločine v sudanski pokrajini Darfur.

Po tem, ko je tožilec ICC Luis Moreno-Ocampo v ponedeljek zaprosil za izdajo naloga za njegovo aretacijo, je al Bašir na državni televiziji še poudaril, da sodišča ne priznava.

"Mednarodno kazensko sodišče v Haagu nad Sudanom nima nikakršne jurisdikcije," je v ponedeljek zvečer al Bašir povedal na sudanski televiziji. Dodal je še, da kdorkoli, ki je kdaj obiskal Sudan, ve, da so vse obtožbe laži.

Po tem, ko sta obtožbe genocida, zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov proti al Baširju zavrnila tako sudanska vlada kot tudi sudanski podpredsednik Ali Osman Mohamed Taha, je prošnjo Morena-Ocampe za izdajo naloga za aretacijo kot nezakonito označil sudanski veleposlanik pri ZN Abdalmahmud Abdalhalem Mohamed. Ob tem je po poročanju dpa še posvaril pred njenimi "katastrofalnimi posledicami" za mirovna prizadevanja v Sudanu.

AU svari pred vojaškimi udari in anarhijo Afriška Unija pa je v ponedeljek posvarila pred "vojaškimi udari in splošno anarhijo" v Sudanu, če bo ICC obtožil al Baširja za vojne zločine v Darfurju. "V AU ne opravičujemo nekaznovanosti, genocida in nasilja, ker verjamemo v procese vladavine prava. A pozivamo k odlogu vložitve obtožnice, ker obstaja tveganje za anarhijo v obsegu, kakršnemu v Afriki še nismo bili priče," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal zunanji minister Tanzanije Bernard Membe, ki je govoril v imenu vodstva AU.

Odziv AI in Bele hiše Na dogodke v Sudanu so se odzvale tudi različne nevladne organizacije po svetu. Amnesty International je pozdravil odločitev tožilca in pozval Sudan, naj ne uporabi njegove napovedi za izgovor za blokiranje mirovne misije sil Unamid. Poleg tega je več kot 20 mednarodnih skupin za človekove pravice izdalo izjavo, v kateri obtožbe proti al Baširju označujejo za "temeljni korak proti politiki izogibanja kazni... za grozljive zločine zagrešene v Darfurju".

Iz Bele hiše so v ponedeljek sporočili, da je predsednik George Bush "resno zaskrbljen" zaradi naraščajočega nasilja v Darfurju ter da ZDA išče načine za okrepitev mirovnih prizadevanj na tem kriznem območju. Bush naj bi po besedah tiskovne predstavnice Dane Perino tudi izrazil zaskrbljenost, ker že več kot leto po sprejemu resolucije ZN o namestitvi mirovnih sil v Darfurju tam še vedno ni nameščeno polno število vojakov.

Ne spreglejte