Petek, 18. 1. 2013, 13.53
9 let, 2 meseca
Zmaga Netanjahuja napoveduje razhajanja z ZDA

Dve javnomnenjski anketi sta pokazali, da si lahko desničarski in verski blok obeta tesno manjšino, dobil naj bi 63 od 120 sedežev v knesetu. Netanjahujev Likud naj bi ostal največja parlamentarna stranka, a ga v primerjavi s prejšnjimi volitvami podpira manj ljudi. Sodeč po anketah v časopisih Haarec in Jedioth Ahronoth, bo Likud osvojil 32 sedežev, kar je deset sedežev manj kot leta 2009, ko sta Likud in Jisrael beitenu kandidirali ločeno. Okoli 15 odstotkov volivcev je neodločenih. Relativno slab volilni izid bi pomenil, da mora Netanjahu popuščati morebitnim koalicijskim partnerjem, manjšim desničarskim in verskim strankam, na katere bi se morala njegova vlada zanašati za preživetje. Med temi strankami bodo najverjetneje Netanjahujevi "naravni zavezniki" Bajit jehudi (Judovski dom), ki se ostro zavzemajo za širitev gradnje judovskih naselbin, ter ultraortodoksni Šas in Jahadut torah meuhedet (Združena tora judaizma).
Ravno gradnja judovskih naselbin na zasedenih ozemljih, ki je po mednarodnem pravu nezakonita, preprečuje nadaljevanje mirovnih pogajanj s Palestinci, ki vztrajajo, da za pogajalsko mizo ne bodo sedli, dokler se gradnje ne ustavijo. Netanjahu je zato pod velikim mednarodnim pritiskom, ki pa mu ne popušča. Pred dnevi je napovedal nove obsežne gradnje, v intervjuju pa zagotovil, da jih niti v prihodnje ne namerava ustaviti. "Ves svet bo po volitvah spremljal le eno stvar, ali se je vladajoča stranka skrila ali pa okrepila. Če se bomo okrepili, nam bo to dalo moč, da vzdržimo pritiske," je dejal Netanjahu in priznal, da ga skrbi padec podpore v anketah.
Kljub padanju podpore pa lahko Netanjahu računa na tretji mandat. Volilna kampanja med Izraelci ni vzbudila veliko zanimanja, levičarske stranke, ki se jim je podpora sicer nekoliko dvignila, pa se niso uspele zediniti in prepričati volivcev, da so pripravljene na vodenje države, ki jo skrbi vrenje v okoliških arabskih državah. Za večino, 47 odstotkov volivcev, so glavna tema družbena in gospodarska vprašanja, Iran najbolj skrbi deset odstotkov vprašanih v anketi Haareca, približno 18 odstotkov pa pogajanja s Palestinci vidi kot najpomembnejšo temo.
Izraelski komentatorji ocenjujejo, da bi Netanjahu vladne partnerje utegnil iskati pri najmanj eni sredinski stranki, da bi imel v vladi tudi bolj zmerne glasove in tako vsaj malo pomiril skrbi mednarodne skupnosti. Nekdanja zunanja ministrica Cipi Livni, vodja stranke Hatenuah (Gibanje), in nekdanji televizijski zveznik Jair Lapid, vodja stranke Ješ atid (Prihodnost obstaja), nista izključila možnosti koalicije z Netanjahujem. Njuni stranki naj bi osvojili do osem oziroma 13 sedežev. Delavska stranka, ki naj bi dobila drugo najvišje število sedežev – okoli 17 – je možnost sodelovanja s trenutnim in najverjetnejšim prihodnjim premierjem že zavrnila.