Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 7. 2019,
15.57

Osveženo pred

4 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,04

Natisni članek

Združeni narodi Sredozemlje migrantska kriza migranti migracije

Petek, 12. 7. 2019, 15.57

4 leta, 9 mesecev

Združeni narodi pozivajo EU k obnovitvi reševalnih misij v Sredozemskem morju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,04
migranti Italija | Foto Reuters

Foto: Reuters

Združeni narodi so pozvali evropske vlade, naj se zavedajo odgovornosti in obnovijo reševalne operacije migrantov v Sredozemskem morju ter jih prenehajo vračati v Libijo. Opozorili so tudi na pomembno vlogo reševalnih ladij nevladnih organizacij in da jih ne bi smeli kaznovati, ker na morju rešujejo življenja.

Malta, Valletta
Novice Malta na kopno dovolila 44 migrantom z ladje Alan Kurdi

"V preteklosti so ladje evropskih držav v iskalnih in reševalnih akcijah rešile na tisoče življenj," sta v skupni izjavi sporočila vodji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) in Mednarodne organizacije za migracije (IOM), Filippo Grandi in Antonio Vitorino. "Morali bi obnoviti to pomembno delo," sta pozvala.

Humanitarne organizacije imajo pomembno vlogo v Sredozemskem morju

Opozorila sta, da reševalne ladje nevladnih humanitarnih organizacij "igrajo pomembno vlogo v Sredozemskem morju in se jih ne sme kaznovati, ker na morju rešujejo življenja", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

EU je spomladi sicer podaljšala operacijo za boj proti tihotapcem z migranti v Sredozemskem morju, imenovano Sophia, vendar pa območja ne nadzira več z ladjami, temveč z okrepljenim nadzorom iz zraka in v sodelovanju z Libijo. Članice Unije pa se prepirajo predvsem o načinu porazdelitve rešenih migrantov med državami.

Lampedusa, Italija
Novice Po Italijanih ladjo z migranti blokirali še Maltežani

Po podatkih IOM je v Sredozemskem morju od januarja do 12. julija letos življenje izgubilo 682 migrantov, od tega 426 na poti iz Libije proti Evropi. To je sicer manj kot v enakem obdobju lani, ko je življenje na poti čez morje izgubilo 1425 migrantov.

Grandi in Vitorino sta izpostavila tudi, da se rešenih migrantov v Sredozemskem morju ne bi smelo vračati v Libijo, saj to ni varna država.

V Libiji, kjer humanitarne organizacije opozarjajo na porazne razmere v sprejemnih centrih, se nadaljujejo spopadi med mednarodno priznano vlado in uporniškimi silami generala Halife Haftarja. Prejšnji teden je bilo v letalskem napadu na migrantski center v predmestju libijske prestolnice Tripoli ubitih več kot 50 migrantov.

Evropska komisija je bila v prvem odzivu danes zadržana

Tiskovna predstavnica je spomnila, da so morali zaradi spora glede porazdelitve migrantov okrniti operacijo Sophia. Nemški notranji minister Horst Seehofer pa namerava o porazdelitvi rešenih migrantov govoriti na neformalnem ministrskem zasedanju EU v torek v Helsinkih, to pa bo predvidoma tudi ena od tem srečanja zunanjih ministrov EU v Bruslju v ponedeljek.

Vrnitev rešenih migrantov v Libijo pa je zagovarjal podpredsednik italijanske vlade Luigi Di Maio. Za časnik Il Fatto Quotidiano je ocenil, da ne morejo prevzeti vseh težav Libije. "Da smo jasni, mi sami ne moremo rešiti migrantov iz Libije. Da bi to storili, potrebujemo dogovore na evropski ravni," je dodal.

Ladja nemške človekoljubne organizacije Sea Watch
Novice Finska bo sprejela osem ljudi z ladje Sea Watch 3

 

Ne spreglejte