Sobota, 13. 7. 2013, 10.13
9 let
ZDA se z Rusijo ne morejo igrati kot z državami Latinske Amerike

ZDA se namreč z Rusijo ne morejo igrati na podoben način kot z državami Latinske Amerike in Evrope. Bela hiša je sicer sporočila le, da sta predsednika govorila o Snowdnu in drugih zadevah. Snowden po navedbah ruskih oblasti sicer uradno še ni vložil prošnje za azil. "Ko bo prošnja prispela, jo bomo obravnavali v skladu z zakonodajo," je dejal vodja ruskih migracijskih oblasti Konstantin Romodanovski.
Prvič se je v zvezi z afero oglasila tudi visoka komisarka ZN-ja za človekove pravice Navi Pillay, ki je menila, da bi morali ljudje zaupati, da nihče ne bo po nepotrebnem nadzoroval njihovih komunikacij. Prav tako je pozvala vse države, naj spoštujejo pravico do azila.
Mercosur sestavljajo Brazilija, Argentina, Venezuela, Urugvaj in Paragvaj. V izjavi so voditelji Mercosurja izrazili solidarnost z Bolivijo, Nikaragvo in Venezuelo, ki so ponudile azil nekdanjemu pogodbeniku ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwardu Snowdnu. Potrdili so tudi neodtujljivo pravico vsake države, da podeli azil, te pravice pa ni mogoče omejevati, zato je treba zagotoviti, da prosilec za azil potuje v državo, ki mu ga podeli.
Izjava zavrača vsak poskus pritiska ali nadlegovanja ter kriminalizacije odločitve za podelitev azila in zahteva takojšen konec tovrstnih dejanj. Snowden, ki je 23. junija iz Hongkonga pripotoval v Moskvo, je zaprosil za azil v Rusiji, ker ne vidi možnosti, kako bi lahko sprejel ponudbo Venezuele, saj mu evropske zaveznice ZDA ne bodo dovolile potovati.
Države Mercosurja bodo v znak protesta iz omenjenih štirih držav poklicale domov na posvetovanja svoje veleposlanike in po besedah predsednika Venezuele Nicolasa Madura zahtevale pojasnila ter javna opravičila. Urugvajski zunanji minister Luis Almagro je dejal, da gre za diskriminatorna, samovoljna in neokolonialistična dejanja.
Brazilska predsednica Dilma Rousseff, ki jo je vojaška diktatura v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja zaprla, je dejala, da so človekove pravice še posebej pomembne za države Latinske Amerike, ki so desetletja živele v diktaturah. "Vsako vohunsko dejanje, ki krši človekove pravice, kot je osnovna pravica do zasebnosti, in spodkopava suverenost držav, si zasluži obsodbo vsake države, ki se ima za demokratično. Čeprav potrebuješ mednarodno sodelovanje za boj proti terorizmu, to ni nobeno opravičilo za kršenje človekovih pravic kjerkoli na svetu," je povedala predsednica Brazilije.