Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 9. 2008,
7.10

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 9. 2008, 7.10

8 let, 6 mesecev

ZDA se spominjajo napadov 11. septembra 2001

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V New Yorku so se z minuto molka začele slovesnosti ob sedmi obletnici terorističnih napadov v ZDA 11. septembra 2001, ki so zahtevali skoraj 3000 življenj.

Župan New Yorka Michael Bloomberg je na kraju, kjer sta nekoč stali stolpnici Svetovnega trgovinskega centra, dejal, da bodo ti ljudje "večno živeli v naših srcih in naši zgodovini". Ta obletnica je po besedah Bloomberga namenjena "Newyorčanom, Američanom in prebivalcem sveta, ki se spominjajo nedolžnih ljudi iz 95 držav, ki so umrli tisti dan". Preživeli napada so nato ob zvokih čela prebrali imena žrtev. Sledili sta minuti molka, s katerima so obeležili zrušenje stolpnic WTC. Enodnevno "premirje" med Obamo in McCainom T.i. Ground Zero bosta obiskala tudi demokratski in republikanski predsedniški kandidat Barack Obama in John McCain, ki sta za to priložnost sklenila premirje v srditi bitki pred volitvami 4. novembra. "Prihajamo vsi skupaj, ne kot republikanci ali demokrati, temveč kot Američani," sta v neobičajni skupni izjavi, objavljeni ob obletnici, zapisala tekmeca za Belo hišo.

Bush je obletnico obeležil v Beli hiši Ameriški predsednik George Bush je sedmo obletnico najhujših terorističnih napadov na ameriških tleh obeležil v Beli hiši. Krajšo slovesnost, ki so se je udeležili tudi Busheva soproga Laura ter podpredsednik Dick Cheney s soprogo Lynne, so pripravili na južni trati Bele hiše.

"Ta generacija Američanov je izpolnila svojo dolžnost" Slovesnost je potekala tudi v Pentagonu, kjer so odkrili prvo obeležje v spomin na žrtev v ugrabljenem letalu, ki je treščilo v poslopje ameriškega obrambnega ministrstva. Bush je poudaril, da bo obeležje Američane, ki bodo obiskali ta kraj, poučilo, da je "ta generacija Američanov izpolnila svojo dolžnost". "Eden najhujših dni v ameriški zgodovini je prinesel tudi nekatera najpogumnejša dejanja v ameriški zgodovini," je poudaril Bush. "Vedno se bomo spominjali junakov 11. septembra in tukaj na tem svetem kraju obljubljamo, da nikoli ne bomo pozabili njihovega žrtvovanja," je dodal.

"Od 11. septembra se naši vojaki s teroristi borijo v tujini, tako da se nam z njimi ni treba soočiti doma," je dejal Bush. "Zahvaljujoč pogumnim moškim in ženskam ter vsem, ki si prizadevajo za našo varnost, na našem ozemlju 2557 dni ni bilo napada," je še poudaril Bush na slovesnosti v Pentagonu, ki se je je udeležilo nekaj tisoč ljudi.

Obnova kraja napadov zamuja T.i. Ground Zero letos ne bo več zgolj odprta rana, saj so na tem mestu malo pred sedmo obletnico končno postavili prvi steber, ki bo služil prihodnjemu spominskemu obeležju za 2750 smrtnih žrtev napada. Hkrati na kraju, kjer so napadi za seboj pustili ogromen krater, še vedno stojijo le jekleni nosilci, ki bodo del temeljev za 541 metrov visoki Stolp svobode, naslednika dvojčkov WTC. Za tri ostale načrtovane stolpe še vedno potekajo zgolj izkopavanja. Obnova kraja napadov v New Yorku, ki naj bi bila zaključena do 10. obletnice napadov, tako zaradi administrativnih, logističnih in finančnih zapletov še vedno zamuja.

Čeprav ameriške volivce letos najbolj skrbijo gospodarske težave, je 11. september 2001 še vedno ključno vprašanje politične kredibilnosti. ZDA so namreč po teh napadih vendarle sprožile invaziji na Afganistan in Irak, kjer še vedno bijejo vojno.

Afganistan prvo prizorišče vojne proti terorizmu Prav Afganistan v zadnjih mesecih znova postaja prvo prizorišče vojne proti terorizmu. ZDA so skupaj z zaveznicami s ciljem strmoglaviti talibanski režim in uničiti zatočišča teroristične mreže Al Kaida manj kot dva meseca po 11. septembru 2001 zasedle to državo z 32 milijoni prebivalcev.

A skoraj sedem let po invaziji kljub navzočnosti okoli 70.000 Natovih vojakov in koalicijskih sil, ki jih vodijo ZDA, talibanski upor še vedno traja, v zadnjem času pa se mu je celo uspelo reorganizirati in okrepiti, predvsem na jugu države in na obmejnih območjih v Pakistanu.

Talibani ob 11. septembru: ZDA na robu zgodovinskega poraza ZDA so na robu "zgodovinskega poraza v Afganistanu", so ob obletnici napadov sporočili talibanski uporniki. "V trenutku, ko potekajo žalne slovesnosti za 11. september, pomislite, kaj so (ameriški predsednik George) Bush in tisti, ki mu sledijo na slabi poti, uresničili na vojaški, socialni in politični fronti na svetu. Amerika je na robu brezna," piše v sporočilu za javnost.

Talibani so obenem mednarodne sile pozvali, naj zapustijo Afganistan. Ob tem so poudarili, "da se Afganistanci nikoli niso uklonili pritiskom tujine in so se vedno skupaj postavili po robu invazijam nevernikom, ki so jih porazili". Bush je mislil, da bo lahko po 11. septembru 2001 osvojil ves muslimanski svet, a je skupaj z zavezniki pozabil, "da so varuhi islama nešteti in da bodo varovali vero in božje vrednote ter odtrgali glavo vsakemu okupatorju muslimanskih ozemelj," še piše v sporočilu.

Dogodki izpred sedmih let določajo ameriški vsakdan Dogodki, ki so se v ZDA zgodili pred sedmimi leti, danes določajo ameriški vsakdan. Kot omenjeno, sta jim sledili dve vojni, Američane pa so zaznamovali tudi na manj pomembnih, vsakodnevnih področjih - med drugim se morajo sezuvati na letališčih in tekočine pred vstopom na letala spravljati v prozorne vrečke. Kljub temu 11. september 2001 - ki ni več včeraj, ni pa še zgodovina - danes dojemajo z nezmotljivo distanco, nekateri pa tudi menijo, da je sedem let dovolj za nov začetek.

Ne spreglejte