Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
23. 1. 2015,
13.48

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 1. 2015, 13.48

8 let, 12 mesecev

Zakaj je Nemčija za Slovenijo pomembnejša od Grčije

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nemčija je za Slovenijo najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica, medtem ko je Grčija - še zlasti od izbruha krize - skorajda nepomembna slovenska zunanjetrgovinska partnerica.

Grčijo v nedeljo čakajo predčasne parlamentarne volitve, na katerih bo najverjetneje zmagala skrajno leva stranka Siriza, ki jo vodi 40-letni Aleksis Cipras. Ena od glavnih predvolilnih tem, s katero Ciprasova Siriza nabira politične točke, je kritika Nemčije in tako imenovanega nemškega varčevalnega diktata.

Merklova vs. Cipras Po volitvah se lahko tako vzpostavi ostro nasprotje med Nemčijo Angele Merkel in Grčijo Aleksisa Ciprasa. Na eni strani zahteva po večji proračunski strogosti in reformah, na drugi zahteva po razsipniški državi in bohotenju javnega sektorja.

Poglejmo, katera država je gospodarsko pomembnejša za Slovenijo oziroma koliko bolj je za slovensko gospodarstvo sodelovanje z nemškim gospodarstvom pomembnejše od sodelovanja z grškim gospodarstvom.

Nemčija je naša najpomembnejša partnerica Nemčija je že tradicionalno naša največja zunanjetrgovinska partnerica - blagovna menjava z Nemčijo vsako leto predstavlja okoli 20 odstotkov celotne slovenske blagovne menjave s svetom.

Leta 2013 je skupni obseg blagovne menjave znašal 8,6 milijarde evrov. Izvoz v Nemčijo je dosegel slabih 4,4 milijarde evrov, uvoz iz Nemčije pa je znašal dobrih 4,2 milijarde evrov. Slovenija je imela predlani torej okoli 200 milijonov evrov presežka (vir: spletna stran slovenskega veleposlaništva v Berlinu).

Skromno gospodarsko sodelovanje z Grčijo Po podatkih Banke Slovenije je lani od januarja do oktobra blagovna menjava med Slovenijo in Nemčijo dosegla okoli 7,2 milijarde evrov. Izvoz v Nemčijo je dosegel 3,9 milijarde evrov, uvoz iz Nemčije pa 3,3 milijarde evrov. Slovenski presežek je torej znašal 600 milijonov evrov.

Veliko bolj skromno pa je slovensko-grško sodelovanje. Lani je blagovna menjava med januarjem in julijem dosegla slabih 79 milijonov evrov (vir: spletna stran Izvozno okno).

Lani je imela Slovenija presežek v trgovanju z Grčijo, predlani še ne Slovenija je v 11-milijonsko Grčijo izvozila za 45,6 milijona evrov izdelkov, uvoz iz Grčije pa je znašal 32,9 milijona evrov. Lani je imela Slovenija v prvih sedmih mesecih presežek v menjavi z Grčiji, in sicer v višini 12,7 milijona evrov.

Leta 2013 je blagovna menjava med Slovenijo in Grčijo znašala 165 milijonov evrov (izvoz v Grčijo je znašal 63,2 milijona evrov, uvoz pa 102,2 milijona evrov). Leta 2013 je torej imela Slovenija v trgovini z Grčijo okoli 39 milijonov evrov primanjkljaja.

Upad blagovne menjave z Grčijo Leta 2013 je bila blagovna menjava z Grčijo za 52,7-krat manjša kot z Nemčijo (upoštevati pa je treba, da je Nemčija po številu prebivalstva osemkrat večja od Grčije). Poudariti pa je treba, da se je blagovna menjava med Slovenijo in Grčijo po izbruhu krize precej zmanjšala. Leta 2008 je znašala 340,8 milijona evrov.

Slovenija je to leto v egejsko državo izvozila za 82 milijonov evrov izdelkov, iz Grčije pa uvozila za 258 milijonov evrov izdelkov. Slovenski primanjkljaj je znašal 176 milijonov evrov.

V Grčijo zdravila, iz Grčije mineralna goriva in olje Slovenija v Grčijo največ izvaža farmacevtske izdelke (znašajo okoli 20 odstotkov izvoza) električne stroje in opremo (18 odstotkov), desetina izvoza pa odpade na izvoz papirja, kartona in izdelkov iz papirja. Skoraj 60 odstotkov uvoza iz Grčije pa odpade na uvoz mineralnega goriva in olja.

V Nemčijo Slovenija največ izvaža električne stroje in opremo oziroma dele za te stroje in opremo (21 odstotkov) ter vozila oziroma dele za vozila (16 odstotkov). Slovenija je predvsem dobaviteljica polizdelkov za nemško industrijo končnih izdelkov. Iz Nemčije pa Slovenija največ izvaža stroje in mehanske naprave (17 odstotkov) ter električne stroje in opremo (12 odstotkov).

Ne spreglejte