Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
14. 9. 2008,
10.40

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 14. 9. 2008, 10.40

8 let, 7 mesecev

Višegrajska skupina brez soglasja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednikom držav Višegrajske skupine, ki jo sestavljajo Češka, Madžarska, Poljska in Slovaška, se na sobotnem vrhu na Slovaškem ni uspelo zediniti glede vzrokov za rusko-gruzijsko vojno.

"Imamo različna mnenja o vzrokih oboroženega konflikta med Rusijo in Gruzijo, strinjali pa smo se, da raba sile kot rešitve konflikta ne sme biti odobrena," je v soboto povedal slovaški predsednik Ivan Gašparovič. Dodal je še, da so se voditelji po drugi strani strinjali, da je na avgustovsko krizo na Kavkazu vplivala tudi neodvisnost Kosova. Obsodili uporabo sile in se strinjali glede nudenja gospodarske pomoči Slovaška, ki se boji, da bi februarska odcepitev Kosova od Srbije lahko k podobnim korakom spodbudila njeno veliko madžarsko skupnost, je sicer ena izmed redkih držav EU, ki noče priznati neodvisnosti Kosova. Prav tako je obsodila rusko priznanje gruzijskih separatističnih regij Južne Osetije in Abhazije.

Češki predsednik Vaclav Klaus je medtem poudaril, da so kljub nestrinjanju o vzrokih vojne enotni glede nadaljnjih korakov. "Mislim, da moramo izključiti uporabo sile in nadaljevati dialog in pogajanja," je povedal Klaus in dodal, da so vse štiri države Kavkazu pripravljene nuditi gospodarsko pomoč.

Po mnenju poljskega predsednika Lecha Kaczynskega kriza v Gruziji zapleta prizadevanja EU za spremembe na področju energetskih virov. "Razmere v Gruziji to zapletajo in mislim, da je bil to tudi eden izmed ruskih ciljev," je dejal Kaczynski.

Ne spreglejte