Britanske oblasti so na londonskem letališču Heathrow nizozemskemu skrajnemu desničarskemu poslancu in avtorju spornega filma Fitna Geertu Wildersu zavrnile vstop v Veliko Britanijo.
S tem so Wildersu želele preprečiti širjenje "sovraštva in sporočila nasilja". Nizozemska je že izrazila obžalovanje nad odločitvijo Londona.
Wilders naj bi v Londonu pospremil predvajanje svojega spornega filma Fitna
Wildersa je v London povabil član britanske lordske zbornice iz vrst desnousmerjene stranke United Kingdom Independence Party, Lord Malcolm Pearson. Nizozemski opozicijski poslanec naj bi pospremil predvajanje svojega spornega kratkega filma Fitna, v katerem opisuje svoje videnje islama in Korana ter prikazuje posnetke nasilja v imenu islama, in sodeloval na razpravi o svobodi govora.
Nizozemca birtanski urad za priseljevanje pospremil na letalo za Nizozemsko
Wildersa so na največjem londonskem letališču pričakali predstavniki urada za priseljevanje, ga za krajši čas zadržali in nato pospremili na letalo nazaj na Nizozemsko. Vodja nacionalistične svobodnjaške stranke (PVV) je sicer v britansko prestolnico priletel, kljub temu da so ga oblasti že na začetku tedna opozorile, da mu bodo zavrnile vstop v državo, ker predstavlja "resnično, trenutno in dovolj resno grožnjo enemu od temeljnih interesov družbe".
"Vlada nasprotuje ekstremizmu v vseh njegovih oblikah. Vstop v državo bo preprečila tistim, ki želijo širiti ekstremizem, sovraštvo in sporočilo sovraštva v naših skupnostih," je odločitev britanskih oblasti pojasnil tiskovni predstavnik notranjega ministrstva.
Nizozemska obžaluje odločitev Velike Britanije
Na dogodek so se z obžalovanjem že odzvale nizozemske oblasti. "Nizozemska obžaluje to odločitev. Menimo, da bi se moral vsak nizozemski poslanec prosto gibati po Evropski uniji. Velika Britanija ima pravico, tako kot Nizozemska, da zavrne vstop osebam iz varnostnih razlogov. Seveda priznavamo to pravico, a ne strinjamo se z načinom, na katerega je bila uporabljena," je povedal tiskovni predstavnik nizozemskega zunanjega ministrstva Christof Prommersberger.
Glasno je proti ravnanju z Wildersom protestiral že tudi vodja nizozemske diplomacije Maxime Verhagen, ki je v pogovoru z britanskim kolegom Davidom Milibandom "močno obžaloval" odločitev britanskih oblasti.
Wilders: Gre za klofuto svobodi govora
Na svoj prepoznaven način je proti odločitvi Londona protestiral že tudi Wilders. Na spletnih straneh PVV je zavrnitev vstopa označil za "grozno odločitev" in pri tem zapisal, da to ni le klofuta njemu osebno, ampak svobodi govora na splošno.
Nizozemski poslanec je v svojih izjavah in intervjujih islamsko sveto knjigo Koran večkrat označil za fašistično, preroka Mohameda pa je opisal kot barbara.