Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 9. 2008,
21.22

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 9. 2008, 21.22

8 let, 6 mesecev

V petih državah še izvajajo smrtne kazni za mladoletnike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pet držav na svetu še vedno izvaja smrtne kazni za mladoletnike, med njimi največ Iran, je opozorila organizacija Human Rights Watch. Ob Iranu so to še Pakistan, Savdska Arabija, Sudan in Jemen.

Human Rights Watch je ob tem pozval predstavnike vlad, ki se bodo udeležili 63. zasedanja Generalne skupščine ZN, ki se bo začelo prihodnji teden, naj se zavežejo k zaščiti otrok, obtoženih kaznivih dejanj. HRW poziva k odpravi te "barbarske prakse" "Samo še pet držav smo daleč od popolne prepovedi smrtne kazni za mladoletne," je dejala raziskovalka organizacije na Bližnjem vzhodu Clarisa Bencomo. Ob tem je poudarila, da bi teh pet držav moralo "opustiti to barbarsko prakso, tako da ne bi bil več nihče usmrčen zaradi zločinov, ki jih je storil kot otrok". Vse te države so ratificirale ali podpisale mednarodne pogodbe, ki zagotavljajo, da otrok ni mogoče obsoditi na smrt, vendar pa jo kljub temu dopuščajo v določenih primerih.

V Iranu so deklice lahko usmrčene že pri devetih letih Po podatkih organizacije so v Iranu od januarja 2005 usmrtili 26 od 32 mladoletnikov, ki so bili obsojeni na smrt. Iranska zakonodaja smrtno kazen dopušča za deklice od devetega leta starosti, za fante pa od 15 leta. Samo letos so v Iranu usmrtili šest mladoletnikov, navaja organizacija v poročilu.

V Savdski Arabiji in Sudanu so usmrtili dva mladoletnika, po enega pa v Pakistanu in Jemnu. ZDA so usmrtitve mladoletnih oseb odpravile leta 2005. Kakih sto mladoletnih oseb, ki so obsojene na smrtne kazni, pa čaka na izide svojih prizivov ali prošenj za oprostitev v zameno za plačilo odškodnine.

Marsikje je težko določiti starost obtožencev Zadeve še dodatno zapleta dejstvo, da registri rojstev niso urejeni v vseh državah, tako da je težko določiti starost obtožencev, so poudarili. Kot primer so navedli Sudan, kjer ni registriranih kar 35 odstotkov rojstev, tako da imajo mladoletni obtoženci težave z dokazovanjem starosti.

Ne spreglejte