Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 9. 2008,
10.31

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 9. 2008, 10.31

8 let, 6 mesecev

V Boliviji po krvavih protestih novi pogovori

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po več dni trajajočih nasilnih nemirih je bolivijski predsednik Evo Morales v nedeljo znova začel pogovore z opozicijo.

Istočasno je odredil aretacijo Leopolda Fernandeza, guvernerja departmaja Pando in enega najvidnejših predstavnikov bolivijske opozicije. Pogovori, katerih namen je rešiti dolgotrajen spor med Moralesom in "upornimi" guvernerji, ki je v minulem tednu prerasel v krvavo nasilje, se tako znova nadaljujejo. Na njih sodelujeta podpredsednik Alvaro Garcia in guverner departmaja Tarija Mario Cossoo, ki zastopa tudi štiri druge opozicijske guvernerje. S krizo v Boliviji naj bi se danes ukvarjal tudi vrh južnoameriških predsednikov v Čilu.

Spopadi terjali najmanj 18 življenj

Obe strani v Boliviji sta tako po šestih dneh spopadov v departmaju Pando, ki je terjalo najmanj 18 življenj, okoli 100 ljudi je bilo ranjenih, znova pomahali z oljčno vejico. V departma na severu države je medtem, potem ko je Morales v petek tam razglasil izredne razmere, prispela vojska, ki se v regionalni prestolnici Cobija sedaj spopada s protivladnimi protestniki.

Najeti morilci iz Peruja in Brazilije Med drugim je bil v nedeljo aretiran guverner departmaja Fernandez, pri čemer je Morales ocenil, da bi ga bilo treba zapreti za najmanj 30 let. Fernandez naj bi bil namreč odgovoren za četrtkov "pokol", ko naj bi najeti morilci iz Peruja in Brazilije po neuradnih podatkih v napadu iz zasede ubili najmanj 16 privržencev vlade. Oblasti v Pandu medtem Moralesu očitajo izzivanje nasilja med protivladnimi protesti.

Pando je - poleg Benija, Tarije, Santa Cruza in Chuquisace - eden od petih bolivijskih departmajev, kjer je na oblasti opozicija. Opozicijski guvernerji zavračajo Moralesove socialistične reforme in med drugim zahtevajo, da jim predsednik prepusti upravljanje s 30 odstotki davkov od zemeljskega plina in nafte, s katerimi osrednja vlada trenutno financira pokojnine.

Ne spreglejte