Ponedeljek, 22. 1. 2024, 7.44
10 mesecev
698. DAN VOJNE V UKRAJINI
Kličko: Ukrajina gre v napačno smer. Ukrajinska TV omalovažuje naše neuspehe
Župan Kijeva Vitalij Kličko je pred dnevi dal intervju za kanadski časopis The Globe and Mail. Dejal je, da se zaveda, da bi se morali vsi zbrati okoli zastave in predsednika, vendar ugotavlja, da ima odgovornost spregovoriti o tem, kar vidi kot oddaljevanje Ukrajine od demokratičnih načel, za katera bi se morala boriti.
19.16 Kličko v velikem intervjuju: Ukrajina gre v napačno smer
17.56 Zelenski: Rusija na svojem ozemlju sistematično zatira Ukrajince
11.25 Rusija okrivila Kijev za napad na plinski terminal
10.31 Tusk prvič na obisku v Kijevu
7.46 Ukrajina sestrelila več ruskih dronov
19.16 Kličko v velikem intervjuju: Ukrajina gre v napačno smer
Župan Kijeva Vitalij Kličko je pred dnevi dal intervju za kanadski časopis The Globe and Mail. Dejal je, da se zaveda, da bi se morali vsi zbrati okoli zastave in predsednika, vendar ugotavlja, da ima odgovornost spregovoriti o tem, kar vidi kot oddaljevanje Ukrajine od demokratičnih načel, za katera bi se morala boriti.
V njegovih očeh gre Ukrajina v napačno smer, postaja vse bolj avtokratska. Glavni ukrajinski televizijski kanali zadnjih 23 mesecev predvajajo en program, United News Telemarathon, in Kličko meni, da je za drugače misleče ostalo malo prostora.
Dodaja, da so bili novinarji, ki so bili kritični do predsednika Volodimirja Zelenskega in njegove administracije, pod pritiskom. Poudaril je, da so od začetka ruske invazije februarja 2022 več kot 200 županov in vodij lokalnih svetov po vsej državi zamenjali vojaški guvernerji.
"Trenutno dogajanje, to, kar vidimo zdaj, ne morem reči, da je to demokracija. Diši po vertikali in avtoritarnosti. Želja nekaterih ljudi – ne morem povedati njihovih imen – je, da je vse centralizirano. Mediji v Ukrajini so centralizirani, prav tako pa poskušajo centralizirati oblast, zgraditi vertikalo," je dejal Kličko.
Pravi, da ga moti, ker je to že videl v Rusiji, kjer od opozicijskih strank ali medijev, ki so kritizirali predsednika Vladimirja Putina, ni ostalo skoraj nič.
"Župane in načelnike občin volijo državljani, nadomeščajo pa jih ljudje, ki so postavljeni z vrha. Zato me skrbi, če vidim napake in o njih ne govorim, saj to pomeni, da se strinjam," je nadaljeval Kličko. Dodal je, da je svoje pomisleke delil v pogovorih z zahodnimi veleposlaniki v Kijevu.
17.56 Zelenski: Rusija na svojem ozemlju sistematično zatira Ukrajince
Ruske oblasti so zgodovinsko zaničevale Ukrajince na jugu in zahodu Rusije, kjer so ti v preteklosti živeli, piše v danes objavljenem odloku ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Kot veleva odlok, Moskva to počne še danes. Podpredsednik ruskega sveta za nacionalno varnost Dmitrij Medvedjev je te navedbe označil za propagando.
"Rusija je stoletja sistematično izvajala in še vedno izvaja dejanja, katerih cilj je uničiti nacionalno identiteto, zatirati Ukrajince ter kršiti njihove pravice in svoboščine," so sporočili z urada ukrajinskega predsednika. Ob tem so zatrdili, da so v ruskih regijah Belgorod, Brjansk, Krasnodar, Kursk, Rostov in Voronež nekoč živeli etnični Ukrajinci.
Po navedbah urada morajo ruske oblasti etničnim Ukrajincem v Rusiji omogočiti izobraževanje v ukrajinskem jeziku, dostop do ukrajinskih medijev ter svobodo zbiranja in veroizpovedi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nekdanji ruski predsednik in trenutni podpredsednik ruskega sveta za nacionalno varnost Medvedjev je v odzivu navedbe Kijeva označil za propagando. "Nimamo kaj komentirati, saj so Ukrajinci Rusi," je zapisal na omrežju Telegram in dodal, da je Mala Rusija, kot oblasti v Moskvi imenujejo Ukrajino, del Rusije.
Medvedjev sicer velja za enega najtesnejših zaveznikov ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je tudi sam v preteklosti že večkrat izjavil, da so Ukrajinci pravzaprav Rusi. V članku o "zgodovinski enotnosti Rusov in Ukrajincev" – objavljenem mesece pred začetkom invazije – je med drugim zatrdil, da ne obstaja zgodovinska podlaga za idejo o ukrajinskem narodu kot narodu, ločenem od Rusov.
11.25 Rusija okrivila Kijev za napad na plinski terminal
Rusija je danes odgovornost za napad na terminal za zemeljski plin v bližini Sankt Peterburga v nedeljo pripisala Ukrajini. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je očital Kijevu, da napada civilno infrastrukturo in ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Režim v Kijevu še naprej kaže svoj zverinski obraz. Napadajo civilno infrastrukturo in ljudi," je dejal Peskov, ko so ga vprašali glede incidenta v pristanišču Ust-Luga v regiji Leningrad. Zagotovil je, da obrambno ministrstvo dela vse za zagotovitev zaščite pred tovrstnimi napadi.
V nedeljo je zagorelo na plinskem terminalu v pristanišču Ust-Luga blizu meje z Estonijo. Po navedbah največjega ruskega izvoznika utekočinjenega plina Novatek je požar izbruhnil zaradi zunanjega vzroka, podrobnosti niso podali. V požaru ni bilo mrtvih ali poškodovanih.
Ukrajinski spletni portal Ukrajinska Pravda je v nedeljo ob navajanju virov blizu vodstva v Kijevu poročal, da je bila nesreča posledica posebne operacije ukrajinske tajne službe. Terminal naj bi napadli z droni.
Požar je bil zadnji v seriji domnevnih ukrajinskih napadov na rusko energetsko infrastrukturo. Prejšnji teden je Kijev prevzel odgovornost za dva napada, med drugim enega v regiji Leningrad.
Več o požaru na terminalu preberite v spodnjem prispevku:
10.31 Tusk prvič na obisku v Kijevu
Poljski premier Donald Tusk je danes prispel v Kijev na pogovore z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in premierjem Denisom Šmihalom. To je prvi obisk Tuska v Ukrajini, odkar je lani decembra postal novi predsednik poljske vlade, poročajo tuje tiskovne agencije.
Tusk se bo v Kijevu najprej poklonil ukrajinskim vojakom, ki so umrli v vojni z Rusijo. Kasneje se bo srečal z Zelenskim in Šmihalom.
Poljska je sosednjo Ukrajino od začetka vojne leta 2022 redno vojaško podpirala in sprejela številne ukrajinske begunce. Tudi Tusk je ob nastopu mandata obljubil nadaljnjo podporo Kijevu. Nedavno je poudaril, da so razmere v Ukrajini pomembne tudi za poljsko varnost. Je pa ocenil, da bo nujna tudi razprava na temo poljskih tovornjakarjev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Poljski prevozniki so od novembra do prejšnjega tedna namreč blokirali mejo z Ukrajino. Blokado so prekinili začasno. Zahtevajo ponovno uvedbo omejitev in dovoljenj za ukrajinska podjetja pri izvajanju storitev v EU, ki jih je Bruselj odpravil kmalu po ruski invaziji na Ukrajino. Avtoprevozniki se pritožujejo, da njihovo poslovanje spodkopavajo ukrajinska podjetja, ki svojim voznikom plačujejo bistveno manj, niso zavezana standardom EU in z nižjimi stroški predstavljajo konkurenco poljskim podjetjem.
7.46 Ukrajina sestrelila več ruskih dronov
Rusija je danes napadla Ukrajino z osmimi brezpilotnimi letalniki, ki so jih ukrajinske sile sestrelile, so sporočili iz Kijeva. Poročil o morebitni škodi zaradi ostankov sestreljenih zračnih plovil ni.
"Sovražnik je iz ruske regije Primorsko-Ahtarsk napadel z osmimi brezpilotnimi letalniki tipa šahed 136/131," so v izjavi sporočile ukrajinske zračne sile. Kot so dodali, je vse letalnike sestrelila zračna obramba v več regijah južnega in osrednjega dela Ukrajine.
Ukrajinske oblasti prevzem nadzora v zračnem prostoru izpostavljajo kot prednostno nalogo za letos ter Zahod pozivajo k dobavi več sistemov zračne obrambe. Novi ruski droni so sicer proti Ukrajini poleteli, potem ko je bilo več ruskih obmejnih regij v zadnjem času tarča napadov iz zraka. Cilj so bila večkrat skladišča nafte.
Tako Kijev kot ukrajinska vojska glede napadov ne dajeta izjav, čeprav so viri v ukrajinskih varnostnih silah za francosko tiskovno agencijo AFP prevzeli odgovornost zanje.
Moskva je nazadnje v nedeljo poročala o požaru na terminalu za zemeljski plin v pristanišču v Baltskem morju Ust-Luga. Operater Novatek je požar pripisal zunanjemu vplivu, drugih informacij ni podal.