Nedelja, 27. 8. 2017, 4.03
7 let, 1 mesec
Tako nastaja največje letališče na svetu
Istanbul, turško mesto ob Bosporju, ki deli Evropo in Azijo, bo kmalu dobil še tretje mednarodno letališče, ki bo največje na svetu.
Istanbul je glede na število prebivalcev (14,8 milijona) prvo mesto v Evropi in sedmo na svetu. Da gre za svetovno metropolo, pove tudi podatek, da je lani skozi dve istanbulski letališči potovalo 89 milijonov potnikov, in sicer 60 milijonov skozi mednarodno letališče Atatürk in 29 milijonov skozi mednarodno letališče Sabiha Gökçen.
V Turčiji pričakujejo, da bo število potnikov predvsem na Atatürku skokovito naraščalo in da bo letališče kmalu premajhno. Ker prostora za širjenje letališča, obkroženega s stanovanjskimi stavbami, ni veliko, so se turške oblasti odločile zgraditi novo letališče. To bo stalo 35 kilometrov severno od evropske strani Istanbula.
Natečaj za gradnjo letališča, za zdaj poimenovanega İstanbul Yeni Havalimanı (Novo istanbulsko letališče), so objavili leta 2013, pogodbo za graditev in upravljanje letališča, vredno 22 milijard evrov, pa je dobil konzorcij turških gradbenih podjetij. Projektiranje megalomanskega letališča so zaupali londonskemu podjetju Grimshaw Architects in podjetju Nordic Office of Architecture.
Turške oblasti pričakujejo, da bo novo letališče turški BDP povečalo za 4,9 odstotka oziroma za 79 milijard dolarjev, dolgoročno pa naj bi prineslo 225 tisoč novih delovnih mest. Projekt ni potekal brez zapletov, saj je še pred začetkom gradnje upravno sodišče projekt ustavilo zaradi neskladja s predpisi o pripravi študije vpliva na okolje. Kljub zakonom in prepovedi sodišča so le nekaj mesecev pozneje postavili temeljni kamen in začeli graditi. Turško ministrstvo za gozdarstvo je leta 2013 ocenilo, da bodo zaradi gradnje posekali 658 tisoč dreves, skoraj dva milijona pa naj bi jih presadili na druge lokacije.
Strošek gradnje je ocenjen na 10,3 milijarde evrov. Letališče so začeli graditi pred dvema letoma, predvidene pa so štiri faze. Prva bi se morala končati oktobra prihodnje leto, ko bodo po načrtih odprli stavbo glavnega terminala, ki bo lahko sprejela 90 milijonov potnikov na leto. Za tem načrtujejo še končanje drugega terminala, 88 zračnih mostov, dve pristajalno-vzletni stezi, parkirišče za 12 tisoč vozil …
Letališče gradi 30 tisoč delavcev. Provladni dnevnik Daily Sabah piše, da je trenutno končanih 57 odstotkov letališča in da bi po najboljšem scenariju skozi letališče do leta 2025 lahko potovalo 120 milijonov potnikov na leto, in sicer proti 350 destinacijam doma in po svetu.
Zadnja faza bi morala biti končana do leta 2030, ko naj bi bilo letališče sposobno sprejeti 150 milijonov potnikov na leto, kar je 45 milijonov potnikov več, kot jih na leto potuje skozi trenutno najbolj prometno letališče na svetu Hartsfield-Jackson v Atlanti v ZDA. Če bi bilo to potrebno, bi lahko kapaciteto nastajajočega letališča povečali na 200 milijonov potnikov, piše Jutarnji list.
2