Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
21. 11. 2014,
14.23

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 11. 2014, 14.23

8 let, 12 mesecev

Švicarski bankir bo reševal ruske milijarderje

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanji prvi mož Deutsche Bank Josef Ackermann bo prevzel nadzor nad največjo ciprsko banko Bank of Cyprus. Ta banka je znana po tem, da so imeli pred krizo v njej denar ruski bogataši.

Ko je Ciper, znana davčna oaza s prenapihnjenim bančnim sektorjem, leta 2012 zgrmel v krizo, mu je na pomoč priskočila EU. Junija 2012 je tako Ciper iz reševalnega mehanizma ESM dobil deset milijard evrov pomoči (izplačana bodo do konca leta 2016), toda v zameno je moral pogoltniti nekaj grenkih zdravil.

Razlastninjeni ruski bogataši postanejo delničarji banke To je bila razgradnja druge največje banke Laiki, varčevalci v največji banki Bank of Cyprus (sem so prenesli tudi denarne vloge do sto tisoč evrov iz banke Laiki) pa so ostali brez svojih vlog, ki so bile višje od sto tisoč evrov. Večji varčevalci so v zameno za izgubljeni denar postali delničarji banke.

Ker je bil sredozemski otok priljubljen zlasti med Rusi, so denar izgubili tudi številni ruski bogataši. V zameno so ruski varčevalci postali delničarje banke. Tako je v 16-članskem svetu direktorjev banke Bank of Cyprus kar šest Rusov.

Ameriški milijarder v družbi ruskih oligarhov Drugi največji delničar ciprske banke je tako ruski oligarh, milijarder Viktor Vekselberg. Ta je tretji najbogatejši Rus in ima pod palcem 12,3 milijarde evrov. Največji delničar ciprske banke je ameriški milijarder Wilbur Ross, ki vodi investicijsko podjetje.

66-letnega Ackermanna sta za predsednika nadzornega sveta Bank of Cyprus povabila prav Vekselberg in Ross, in sicer zaradi njegovih dobrih povezav, ki jih ima po svetu, kar naj bi pomagalo pri sanaciji banke.

Švicarski bankir bo moral sodelovati z nekdanjim KGB-jevcem Podpredsednika nadzornega sveta bosta postala Ross in ruski bogataš Vladimir Strzalkovski, ki je tako kot zdajšnji ruski predsednik Vladimir Putin v osemdesetih letih prejšnjega stoletja delal za sovjetsko tajno policijo KGB. Tudi oligarh Strzalkovski je delničar ciprske banke.

Številni pa so zadržani, ali bo Ackermannu uspelo ciprsko banko spraviti nazaj na zeleno vejo. Kot je za tiskovno agencijo Bloomberg dejala gospodarska svetovalka na Cipru Fiona Mullen, Ackermannova nova služba ni ravno kakšen karierni napredek. Po njenem mnenju bo Ciper postal pokopališče bankirjev.

Ne spreglejte