Sreda, 18. 3. 2020, 9.24
4 leta, 8 mesecev
Švica v strahu: eden najboljših zdravstvenih sistemov na svetu pred sesutjem
Švicarski zdravstveni sistem, ki velja za enega najboljših na svetu, bi se lahko sesul do konca meseca, če se bo novi koronavirus še naprej širil tako hitro, je v torek opozoril predstavnik švicarske vlade Daniel Koch.
Po podatkih švicarskih oblasti je bilo do zdaj na testu za koronavirus pozitivnih 2.650 ljudi, 19 jih je umrlo, pričakujejo pa, da se bo v prihodnjih tednih število okužb močno povečalo, poroča STA.
Kaj o situaciji v Sloveniji pravi infektolog Janez Tomažič. Video: Planet TV
Država sprejela stroge ukrepe
Vodja zveznega urada za nalezljive bolezni Koch je pozval državljane, naj upoštevajo stroge ukrepe, ki jih je vlada sprejela ta teden, med drugim prepoved prireditev. Ti ukrepi so po njegovih besedah nujni, če želijo omejiti škodo in zaščititi bolnišnice pred kolapsom.
"Ljudje, ki se bodo okužili danes, bodo do nas prišli čez deset dni," je dejal na novinarski konferenci. "Poskrbeti moramo, da se bo stopnja okuženih zmanjšala danes, sicer (švicarske bolnišnice, op. p.) tega v desetih dneh ne bodo zmogle," je opozoril.
Vpoklicali osem tisoč vojakov
Švicarske oblasti so vpoklicale okoli osem tisoč vojakov, ki v boju proti novemu koronavirusu pomagajo civilnim oblastem in zdravstvenemu osebju.
V državi z 8,6 milijona prebivalci lahko zagotovijo od tisoč do 1.200 postelj na intenzivni negi, a je Koch opozoril, da zna z reševalno opremo, kot so respiratorji, rokovati le omejeno število zdravstvenega osebja, na spletni strani poroča Reuters.
Prepozen odziv Švicarjev
V Švici zaposleni oftalmolog Matej Beltram nam je pojasnil, da je presenečen nad poznim odzivom Švicarjev na epidemijo.
Kot je dejal, ti v primeru zakasnelega odziva težko pomaga tudi eden najboljših zdravstvenih sistemov na svetu, kar švicarski zagotovo je.
Po njegovih besedah je Švica še bolj izpostavljena širjenju koronavirusa kot Slovenija, saj je pretok ljudi z Italijo še veliko večji kot med Italijo in Slovenijo.
Prav tako je v Švici kultura med zaposlenimi drugačna kot v Sloveniji, saj gredo zelo neradi na bolniško, kar zagotovo ni šlo v korist preprečevanja širjenja okužb.
42