Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
3. 7. 2011,
19.03

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

IMF

Nedelja, 3. 7. 2011, 19.03

8 let

Strauss-Kahn na prostosti, sobarica v težavah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Medtem ko nekdanji prvi mož IMF Dominique Strauss-Kahn uživa na svobodi, pa je sobarica, ki ga obtožuje spolnega napada, v vse večjih težavah in lahko jo doleti tudi izgon iz ZDA.

Za newyorškega javnega tožilca Cyrusa Vancea mlajšega je primer uvodoma obetal lahko pot do nabiranja političnih točk za višji politični položaj oziroma vsaj pokritje madežev nekaterih neuspešnih pregonov v preteklosti. Sedaj bo lahko vesel, če bo sploh obdržal položaj, saj se kritike na račun ravnanja tožilstva kar vrstijo. Kritizira jih tudi odvetnik domnevne žrtve Ken Thompson in sicer zato, ker so se menda ustrašili obrambe slavnega obtoženca. New York Post: Sobarica je bila tudi prostitutka Informacije, ki prihajajo na dan o primeru, so odvisne od vira. New York Post tako na podlagi virov iz Strauss-Kahnove obrambe poroča, da je bila 32-letna sobarica iz Gvineje honorarno tudi prostitutka, ki je izkoriščala svoje delovno mesto v hotelu za bogate. Po New York Postu ni dvoma, da je Strauss-Kahna oralno spolno zadovoljila, nakar je zahtevala plačilo, vendar pa ji bogati Francoz ni želel plačati in je raje odhitel iz hotela. Tožilec: Kazenska ovadba še naprej velja Tega sicer doslej ni uradno potrdil nihče, kakor tudi ne navedbe, da naj bi se s prostitucijo ukvarjala še naprej, potem ko je bila pod policijsko zaščito v drugem newyorškem hotelu. Cyrus Vance mlajši vztraja, da kazenska ovadba za Strauss-Kahna še naprej velja, ker so doslej odkrili nekaj spornih izjav domnevne žrtve, vendar ne v zvezi s samim domnevnim spolnim napadom.

Tudi navedbe, da je po domnevnem posilstvu šla sobarica najprej pospraviti drugo sobo, ne držijo. Elektronski zapisi na njenem hotelskem ključu kažejo, da je bila v drugi sobi po napadu le minuto, nakar je skupaj s šefom vstopila v sobo, ki jo je zapustil Strauss-Kahn, kjer mu je opisala dogodek. Sum vzbuja to, da je njen ključ pred Strauss-Kahnovo sobo pred napadom trikrat odprl sobo poleg njegove in v to sobo je spet vstopila po domnevnem napadu.

Z lažmi si je omajala verodostojnost Dejstvo ostaja, da je preiskava na njeni obleki odkrila sledove Strauss-Kahnove sperme. Nekdanja newyorška tožilka, sedaj pisateljica Linda Fairstein meni, da je kazenski pregon Straussa-Kahna verjetno padel, ker domnevna žrtev ni več verodostojna zaradi laganja. Vendar pa meni, da tudi lažnivke in prostitutke lahko kdo posili. Ob tem pa bo to zelo težko dokazati, ker bo na koncu šlo za njene besede proti njegovim. Obramba bo poroto zlahka prepričala, da zaradi preteklih laži obstaja velika verjetnost, da sobarica laže tudi o napadu, za obsodbo pa je potrebno posilstvo dokazati brez vsakega dvoma.

Grozi ji celo izgon Preiskava tožilstva je odkrila, da je sobarica lagala na svoji prošnji za azil v ZDA, kjer je kot razlog bega iz domovine navedla množično posilstvo. Prav tako naj bi se zlagala, da mora poleg hčerke vzdrževati še enega otroka. Lahko se zgodi, da bodo zvezne oblasti kmalu začele postopek za njen izgon, saj je laganje na tovrstnih prošnjah prekršek, ki pozna le eno kazen. Prej se bo moral dim okoli primera še malce razkaditi, sicer bo zvezna vlada obtožena, da preganja žrtve spolnih napadov.

Obenem jo lahko doleti tudi kazenski pregon, če se ji dokaže, da je kriminalnim tolpam res omogočala uporabo svojega bančnega računa za pranje denarja. Tožilci so bili neprijetno presenečeni, ko so šele v sredo dobili prevod njenega telefonskega klica le dan po domnevnem spolnem napadu v zapor v Arizoni, kjer je prijatelju ali zaročencu razlagala o tem in omenjala, da je Strauss-Kahn bogat. Vendar pa je tudi opisala dogodek kot posilstvo oziroma ni povedala, da gre za izsiljevanje z njene strani.

Zelo verjetno je, da se bo Strauss-Kahn izognil kazni Kot kaže dosedanji razplet dogodkov, bo največ, kar lahko doleti Strauss-Kahna, madež na njegovem ugledu, da je morda varal svojo ženo s prostitutko. Sobarica pa lahko upa le še na civilno tožbo proti 62-letnemu politiku. Naslednji narok pred sodiščem glede kazenske ovadbe bo 18. julija in tožilci se bodo morali do takrat odločiti ali bodo vztrajali ali pa odstopili od pregona. Strauss-Kahn bo dobil nazaj svojih šest milijonov dolarjev, kolikor je plačal za stroge pogoje izpustitve ob varščini, lahko pa se odloči tudi za tožbo proti mestu New York.

Francozi so mu vse bolj naklonjeni Medtem izidi javnomnenjske raziskave francoskega časnika Le Parisien kažejo, da so Francozi razdeljeni glede tega, ali naj se Strauss-Kahn vrne v politiko. Raziskavo so izvedli kmalu po njegovi izpustitvi iz hišnega pripora. Strauss-Kahnova priljubljenost med Francozi je maja po obtožbi za spolni napad strmo padla. Ko mu je v petek sodnik zaradi vse večjega dvoma v resničnost obtožb odpravil hišni pripor, pa se je spet začelo spreminjati tudi mnenje njegovih rojakov.

Skoraj polovica Francozov si želi njegove vrnitve v politiko Izidi javnomnenjske raziskave namreč razkrivajo, da si zdaj kar 49 odstotkov Francozov želi Strauss-Kahnove vrnitve v politiko. Proti jih je 45 odstotkov, preostalih šest odstotkov vprašanih pa se glede vprašanja ni želelo opredeliti. Tudi v vrstah privržencev francoske levice spet raste zaupanje v Strauss-Kahna. Po odpravi hišnega pripora je slednje naraslo na kar 60 odstotkov. Njegove vrnitve v politiko pa si ne želi 38 odstotkov levo usmerjenih volivcev.

Ali bo kandidiral za francoskega predsednika, še ni jasno Strauss-Kahn, ki je bil pred škandalom najverjetnejši kandidat levice na predsedniških volitvah aprila 2012 v Franciji, se doslej glede svojih načrtov za prihodnost še ni želel izjasniti. 18. julija ali pet dni po roku, ko morajo potencialni kandidati svoje kandidature predstaviti vodstvu Socialistične stranke, ga namreč čaka obravnava na sodišču. Se je pa glede možnosti Strauss-Kahnove kandidature izrazil bivši vodja francoskih socialistov Francois Hollande. Dejal je, da Strauss-Kahnu "nič ne bi smelo preprečiti kandidature".

Ne spreglejte