Srbska vlada je iz postopka umaknila zakon o prepovedi diskriminacije, ker naj bi mu nasprotovala Srbska pravoslavna cerkev.
Sinoda Srbske pravoslavne cerkve naj bi v soglasju z beograjsko katoliško nadškofijo, islamsko skupnostjo v Srbiji in Evangeličansko cerkvijo poslala srbski vladi pripombe na predlog zakona in zahtevala spremembo člena, ki jamči svobodo veroizpovedi. Po drugi strani pa naj bi nasprotovala navedbi člena, ki bi preprečeval diskriminacijo na osnovi spolne usmerjenosti.
Pristojni minister ne ve, zakaj se je vlada tako odločila
Srbska vlada je nato na korespondenčni seji predlog zakona umaknila iz postopka. Minister za delo in socialo Rasim Ljajić, katerega ministrstvo je predlagalo zakon, v pogovoru za beograjski B92 ni znal pojasniti, zakaj se je vlada tako odločila. Kot je pojasnil, na omenjeni seji vlade ni sodeloval.
Minister je sicer opozoril, da je zakon eden pomembnejših pogojev za liberalizacijo vizumskega režima za državljane Srbije pri njihovem potovanju v EU. Dodal je, da je predlog zakona ustrezal vsem evropskim in svetovnim standardom, zaradi česar bo, kot je napovedal, zahteval pojasnilo, zakaj ga je vlada umaknila iz procedure.
"Resen udarec demokratični ureditvi Srbije"
V liberalnih krogih so potezo srbske vlade že obsodili. Gre za "resen udarec demokratični ureditvi Srbije", so potezo komentirali v liberalno-demokratski stranki Čedomirja Jovanovića, tovrstnim ocenam pa so se pridružile tudi nekatere druge nevladne organizacije, predvsem aktivisti za pravice istospolno usmerjenih. Protestu so se pridružili tudi v slovenski Sekciji Škuc.