Srbsko notranje ministrstvo je v sredo zvečer izdalo mednarodno tiralico za 19 državljanov BiH zaradi vojnih zločinov med vojno v BiH.
Zagrešili na bi jih v neki bolnišnici v Sarajevu in pri napadu na kolono vojakov nekdanje Jugoslovanske ljudske armade (JLA), ki je maja 1992 zapuščala Sarajevo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Med osumljenimi vojnih zločinov, za katere je Srbija izdala tiralico, sta tudi nekdanja člana predsedstva BiH Ejup Ganić in Stjepan Kljuić. Srbija jim očita vojne zločine nad vojnimi ujetniki in uporabo nedovoljenih sredstev bojevanja ob začetku vojne v BiH, ki se je začela leta 1992 in končala leta 1995.
Zaporni nalogi naj bi bili izdani na zahtevo preiskovalnega sodnika srbskega sodišča za vojne zločine Milana Dilparića.
Ganić: Na srbskem seznamu so vsi, ki so branili BiH
Na potezo Beograda se je v pogovoru za sarajevski časnik Dnevni Avaz že odzval nekdanji član predsedstva BiH Ganić, ki je izdajo tiralic označil kot "smešno" in dejal, da so na srbskem seznamu "vsi tisti, ki so branili BiH". 2. maja 1992 je bil ugrabljen tedanji predsednik BiH Alija Izetbegović, zdaj pa so "vsi, ki so reševali predsednika, ki je bil simbol države, krivi, ker se ni vse končalo tako, kot je bilo načrtovano".
Srbija tovrstne zgodbice lansira že leta
Ganić je še dejal, da so posamezni srbski politiki s podobnimi obtožbami že poskušali tudi na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, a so bile vse obtožnice proti njemu zavrnjene. Kot je dodal, Srbija tovrstne zgodbice lansira že leta, in sicer vedno okoli dneva državnosti v BiH, zato se nanje več ne ozira.
Oster je bil tudi odziv hrvaškega in bošnjaškega člana predsedstva BiH, Željka Komšića in Harisa Silajdžića. Komšić je med drugim ocenil, da je Srbija - ki sicer nima pristojnosti za sojenje v tem ali drugih podobnih primerih - z izdajo tiralic znova potrdila svojo vpletenost v vojno v BiH ter škodila dobrososedskim odnosom z BiH.
Komšić bo zahteval ukrepe za zaščito državljanov BiH
Kot je napovedal, bo od pristojnih ministrstev BiH in Interpola BiH zahteval sprejetje ukrepov, ki bodo zaščitili državljane BiH in onemogočili morebitne protizakonite aretacije v tujini in izročitve Srbiji. Svet ministrov BiH se bo po njegovem sestal na izredni seji, na kateri bi moral sprejeti protiukrepe proti srbskim državljanom za zločine v BiH v letih 1992-1995.
Silajdžić je medtem v odzivu poudaril, da je Srbija "edina država na svetu, ki ji je bila pred Meddržavnim sodiščem dokazana odgovornost za genocid, za zločin nad Bošnjaki v Srebrenici, in ki tudi dve leti kasneje še vedno ni izpolnila obveznosti iz sodbe tega najvišjega mednarodnega sodišča".
BiH se bo naprej zavzemala za kaznovanje vseh vojnih zločincev
Zatrdil je, da se bo BiH še naprej zavzemala za kaznovanje vseh, odgovornih za vojne zločine, a ne bo dovolila zlorabe tega načela s strani oblasti države, ki "ni sposobna izpolniti osnovne moralne in civilizacijske obveznosti".