V Varšavi se je danes začelo sojenje zadnjemu poljskemu komunističnemu voditelju Wojciechu Jaruzelskemu.
Jaruzelski je obtožen "komunističnih zločinov" , predvsem zaradi uvedbe naglega sodišča, ki ga je na Poljskem uvedel leta 1981, z namenom, da bi zatrl sindikat Solidarnost.
Dovolj dokazov za sojenje
Sodišče je že konec junija odločilo, da obstaja dovolj dokazov za sojenje in s tem razveljavilo predhodne odločitve o posodobitvi dokazov v procesu proti 84-letnemu Jaruzelskemu. Te so med drugim zahtevale tudi pridobitev dodatnih dokumentov iz ruskih arhivov in pogovore z nekaterimi bivšimi voditelji, vključno z nekdanjo britansko premierko Margaret Thatcher in nekdanjim sovjetskim voditeljem Mihailom Gorbačovom.
Jaruzelskemu bodo tako sodili skupaj z nekdanjim prvim sekretarjem poljske Združene delavske stranke Stanislawom Kanio, medtem ko naj bi se nekdanji poljski notranji minister Czeslaw Kiszczak sojenja zaradi zdravstvenih razlogov ne udeležil.
Grozi mu deset let zapora
Jaruzelskemu grozi deset let zapora, v kolikor mu bodo dokazali, da si je prizadeval zatreti več tisoč aktivistov Solidarnosti. Številni med njimi so bili obsojeni brez sodnega procesa, več kot 100 pa je bilo ubitih. S procesom bodo tudi preiskali, ali je bila odločitev Jaruzelskega za uvedbo naglih sodišč ustavna ali ne.
Vsi trije obtoženi trdijo, da so nedolžni. Jaruzelski celo trdi, da je bila uvedba naglih sodišč nujna, da so lahko preprečili sovjetsko invazijo ter da bi Poljski v nasprotnem primeru grozila katastrofa.