Družina neoboroženega temnopoltega ameriškega najstnika, ki ga je v St. Louisu ubil policist, zahteva pravico za svojega sina. Streljanje je odprlo rane temnopoltih Američanov in sprožilo nasilje.
Oče 18-letnega Michaela Browna je novinarjem povedal, da je bil njegov sin "priden fant", ki si ni zaslužil tega, kar se mu je zgodilo.
Ameriški zvezni preiskovalni urad FBI in pravosodno ministrstvo sta sprožila preiskavo streljanja, ki se je zgodilo v soboto. Brown je bil večkrat ustreljen po prerivanju v policijskem avtomobilu.
Dve različici dogodka
Policijska razlaga dogodkov je sledeča: policist je Browna in nekega drugega moškega srečal na ulici. Eden od njiju naj bi policista porinil nazaj v njegov avtomobil, nato pa naj bi se začeli prerivati. Najmanj en strel je bil iz policistove pištole sprožen znotraj avtomobila, policist pa je nato večkrat ustrelil proti Brownu, ko je ta bežal stran.
Dorian Johnson trdi, da je on moški, ki je bil z Brownom, in dogodke razlaga drugače: policist jima je ukazal, naj se umakneta s ceste na pločnik. Ko sta začela hoditi, naj bi se spopadel z njima. Po tem, ko je policist ustrelil, sta začela bežati. Brown se je tedaj ustavil in obrnil z rokami v zraku. Policist se mu je približal in "ga nekajkrat ustrelil". Tudi bližnji prebivalci so povedali, da je imel Brown roke v zraku, policist pa je stal nad njim in ga ustrelil.
Policist, ki je ustrelil Browna, je trenutno na plačanem dopustu. Ali gre za belo- ali temnopoltega policista, na policiji niso povedali.
Obujen spomin na Trayvona Martina
Primer – številni so se ob njem spomnili na 17-letnega Trayvona Martina, ki ga je leta 2012 na Floridi prav tako neoboroženega ustrelil varnostnik – je ponovno obudil spomin na rasno delitev v ZDA. Bes ogorčenih prebivalcev St. Louisa v zvezni državi Missouri je že v nedeljo prerasel v nasilje, ki se je nadaljevalo tudi v ponedeljek zvečer. V nedeljo je bilo aretiranih 32 ljudi, ki so plenili trgovine, uničevali avtomobile in izložbe ter zažgali stavbo, ko jim je policija skušala preprečiti dostop do nekaterih delov mesta.
Solzivec in plastični naboji, kamenje in streli
Policija je uporabila solzivec in plastične naboje, da bi v predmestju Ferguson, kjer je Brown umrl, razgnala veliko množico. Množica, ki se je zbrala pred zažgano trgovino, je postajala čedalje bolj nemirna in je v policiste metala kamenje, slišati je bilo tudi strele. Na stotine demonstrantov se je zbralo pred policijsko postajo, kjer so zahtevali, da se proti policistu vloži obtožnica. Vpili so: "Ustavite policijske morilce" in "Če ni pravice, ni miru". Aretirali so štiri demonstrante, župan mesta pa je pozval k umiritvi dogajanja.