Petek, 26. 7. 2013, 22.53
8 let, 8 mesecev
"Slovenci morajo še veliko preživeti skupaj"
Rusinja, ki že 13 let živi v Sloveniji, je v našo deželo prišla, kot pravi sama, po najbolj klasični poti – za svojim možem. Najprej sta deset let živela v Rusiji, kjer sta se spoznala, nato pa prišla v Slovenijo. Doma je iz mesta Tobolsk iz Tjumenske regije v Sibirji, od "tam, kjer sta nafta in plin", se smeji. Mesto ima okoli 100 tisoč prebivalcev in je za ruske razmere majhno. Z domačo okolico in prijatelji ohranja stik: "Brez tega ne gre. Ogromno mojega dela, poslovnega in zasebnega življenja je povezanega z Rusijo."
Po nekaterih ocenah je Rusijo v zadnjih 15 letih zapustilo več milijonov Rusov. So Rusi manj zadovoljni z življenjem v Rusiji kot nekoč? "Mislim, da je vse odvisno od človeka samega. Marsikdo je šel iz Rusije, ker ni bil zadovoljen, vendar se tudi drugje ni našel. Ljudje včasih obtožujemo svet oziroma državo, v kateri živimo, in pozabljamo, da je veliko odvisno neposredno od nas," meni in opozarja, da sama že dolgo let ne živi v Rusiji, "v Slovenijo sem se preselila leta 2000, od takrat se je Rusija kar precej spremenila".
Julija Mesarič, direktorica zasebne šole Vesela dRuščina, profesorica ruskega jezika in književnosti, univerzitetna diplomirana politologinja, se je na življenje v Sloveniji navadila. "Ni bilo preprosto … Vendar sem imela močno željo, da se vključim v slovensko družbo. Slovenski jezik mi zdaj ne dela težav, moram pa priznati, da sem veliko truda vložila v učenje slovenščine. Zavedala sem se, da brez znanja jezika ne bi našla svojega mesta v tej družbi. Zame je zelo pomembno, da sem aktivna, ker rada živim in rada delam. S svojim življenjem v Sloveniji sem zadovoljna. Vem, da je trenutno težko – politične in finančne razmere niso rožnate. Pred 13 leti je bilo drugače. Vendar se štejem za del slovenske družbe in prepričana sem, da bomo skupaj z drugimi krizo premagali!"
Rusi so po naravi, pravi, bolj čustveni ljudje, Slovenci pa so manj. "Lahko rečem, da so Rusi navajeni vse deliti s prijatelji, tudi svoje življenjske težave. Pri Slovencih je malo drugače. Zasebni prostor je tukaj precej večji. Mene osebno to ne moti. Včasih se ta pravica do zasebnosti kar prileže, vendar lahko, če me kaj stisne, brez zadržka ob desetih zvečer pokličem samo rusko prijateljico. V družini vemo, da so, če zvoni telefon po osmi uri zvečer, to Rusi," se smeji.
Ruske družbe v Sloveniji ji ne primanjkuje: "Pred petimi leti smo govorili, da je v Sloveniji približno tisoč Rusov, zadnjih pet let pa se je to število bistveno povečalo. Prihajajo nove družine, poslovneži, študenti, tako da zdaj govorimo o 5.000 rusko govorečih prebivalcih Slovenije, kar pomeni, da so iz Rusije in držav nekdanje Sovjetske zveze."
Mladim bi vsekakor svetovala učenje ruščine: "Le poglejte dimenzije držav. Poleg tega, da je Rusija slovanska država, ponuja ogromno možnosti za poslovno sodelovanje. In v obdobju krize je to bistvenega pomena. Mislim, da slovenski pregovor, kolikor jezikov znaš, toliko veljaš, kar drži." Dodaja, da je Slovenija privlačna za ruske poslovneže. "Slovenija je bogata s termami, ima svojo proizvodnjo, ki je še vedno uspešna – Krka, Lek, Gorenje so predstavljeni na ruskem trgu. Za tako majhno državo je to že kar velik uspeh."