Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Petek,
26. 7. 2013,
22.53

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 7. 2013, 22.53

8 let, 8 mesecev

"Slovenci morajo še veliko preživeti skupaj"

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Slovenija je vse bolj prepoznavna v Rusiji kot majhna evropska država, slikovita in barvita deželica, bogata z naravnimi viri, s slovanskim narodom, ki se dobro razume z Rusi," pravi Julija Mesarič.

Rusinja, ki že 13 let živi v Sloveniji, je v našo deželo prišla, kot pravi sama, po najbolj klasični poti – za svojim možem. Najprej sta deset let živela v Rusiji, kjer sta se spoznala, nato pa prišla v Slovenijo. Doma je iz mesta Tobolsk iz Tjumenske regije v Sibirji, od "tam, kjer sta nafta in plin", se smeji. Mesto ima okoli 100 tisoč prebivalcev in je za ruske razmere majhno. Z domačo okolico in prijatelji ohranja stik: "Brez tega ne gre. Ogromno mojega dela, poslovnega in zasebnega življenja je povezanega z Rusijo."

Po nekaterih ocenah je Rusijo v zadnjih 15 letih zapustilo več milijonov Rusov. So Rusi manj zadovoljni z življenjem v Rusiji kot nekoč? "Mislim, da je vse odvisno od človeka samega. Marsikdo je šel iz Rusije, ker ni bil zadovoljen, vendar se tudi drugje ni našel. Ljudje včasih obtožujemo svet oziroma državo, v kateri živimo, in pozabljamo, da je veliko odvisno neposredno od nas," meni in opozarja, da sama že dolgo let ne živi v Rusiji, "v Slovenijo sem se preselila leta 2000, od takrat se je Rusija kar precej spremenila".

Z življenjem v Sloveniji zadovoljna Rusiji že dobro desetletje vlada Vladimir Putin, proti kateremu so po zadnjih volitvah izbruhnile množične demonstracije. "Obstajajo različna mnenja o tem, kaj je za Rusijo najboljše: eni pravijo, da Rusija potrebuje močno roko in oblast, drugi si želijo demokracije kot v Evropi. Menim, da je, dokler ima človek delo, plačano službo, življenje povsod lepo. Popolnoma druga zgodba je, ko so ljudje brez služb, ko težko preživljajo družino, otroke. V tem primeru nobena oblast ni dobra."

Julija Mesarič, direktorica zasebne šole Vesela dRuščina, profesorica ruskega jezika in književnosti, univerzitetna diplomirana politologinja, se je na življenje v Sloveniji navadila. "Ni bilo preprosto … Vendar sem imela močno željo, da se vključim v slovensko družbo. Slovenski jezik mi zdaj ne dela težav, moram pa priznati, da sem veliko truda vložila v učenje slovenščine. Zavedala sem se, da brez znanja jezika ne bi našla svojega mesta v tej družbi. Zame je zelo pomembno, da sem aktivna, ker rada živim in rada delam. S svojim življenjem v Sloveniji sem zadovoljna. Vem, da je trenutno težko – politične in finančne razmere niso rožnate. Pred 13 leti je bilo drugače. Vendar se štejem za del slovenske družbe in prepričana sem, da bomo skupaj z drugimi krizo premagali!"

"Verjamem v Slovenijo" Dodaja, da se v Sloveniji počuti varno: "Jaz verjamem v Slovenijo. Slovenija je mlada država, manjka ji še nekaj stoletij izkušenj. Slovenci morajo še veliko preživeti skupaj." Ob prihodu je med Slovenci in Rusi videla veliko razlik, nato pa vse več podobnosti. "Slovanska duša zares obstaja. Skupnih lastnosti je kar precej. Včasih razmišljam: če bi vzeli enega Rusa in enega Slovenca, ju dali skupaj in razdelili na pol, bi bil to odličen, celo idealen človek."

Rusi so po naravi, pravi, bolj čustveni ljudje, Slovenci pa so manj. "Lahko rečem, da so Rusi navajeni vse deliti s prijatelji, tudi svoje življenjske težave. Pri Slovencih je malo drugače. Zasebni prostor je tukaj precej večji. Mene osebno to ne moti. Včasih se ta pravica do zasebnosti kar prileže, vendar lahko, če me kaj stisne, brez zadržka ob desetih zvečer pokličem samo rusko prijateljico. V družini vemo, da so, če zvoni telefon po osmi uri zvečer, to Rusi," se smeji.

V Sloveniji okoli 5.000 rusko govorečih Rusija je po površini največja država na svetu, je svetovna velesila. Slovenija spada med manjše in manj vplivne. Kaj povprečen Rus ve o Sloveniji? "Pred nekaj leti bi težko našla Rusa, ki bi rekel, da točno ve, kje je Slovenija. Zadnje čase pa Slovenija postaja vse bolj prepoznavna v Rusiji kot majhna evropska država, kot majhna Švica, bogata z naravnimi viri, s slovanskim narodom, ki se dobro razume z Rusi."

Ruske družbe v Sloveniji ji ne primanjkuje: "Pred petimi leti smo govorili, da je v Sloveniji približno tisoč Rusov, zadnjih pet let pa se je to število bistveno povečalo. Prihajajo nove družine, poslovneži, študenti, tako da zdaj govorimo o 5.000 rusko govorečih prebivalcih Slovenije, kar pomeni, da so iz Rusije in držav nekdanje Sovjetske zveze."

Slovenija je privlačna za ruske poslovneže V zavodu, katerega direktorica je, si prizadevajo, da bi ruščino ponudili v vrtcih in šolah v obliki Veselih uric ruščine. "Zagovarjamo zgodnje učenje tujih jezikov. Zgodnji stik s tujim jezikom otrokom lahko olajša poznejše učenje jezikov, izboljša poznavanje materinščine in jim pomaga tudi na drugih področjih. Zgodnje učenje jezikov je dober temelj tudi za poznejše splošno učenje in pozitivno vpliva na odnos otroka do drugih kultur. Za nami je nekaj uspešnih projektov tudi za slovensko mladino. Že drugo poletje z ruskimi partnerji organiziramo izobraževalna potovanja v Rusijo. V tem letu smo med poletnimi počitnicami v Termah Čatež zelo uspešno izpeljali projekt Ruska filološka šola, ki je prek dialoga kultur povezal rusko mladino, ki se zanima za Slovenijo, in slovensko mladino, ki jo zanima Rusija. Načrtujejo nadaljnjo širitev dejavnosti, saj so naleteli na pozitiven odziv otrok in staršev.

Mladim bi vsekakor svetovala učenje ruščine: "Le poglejte dimenzije držav. Poleg tega, da je Rusija slovanska država, ponuja ogromno možnosti za poslovno sodelovanje. In v obdobju krize je to bistvenega pomena. Mislim, da slovenski pregovor, kolikor jezikov znaš, toliko veljaš, kar drži." Dodaja, da je Slovenija privlačna za ruske poslovneže. "Slovenija je bogata s termami, ima svojo proizvodnjo, ki je še vedno uspešna – Krka, Lek, Gorenje so predstavljeni na ruskem trgu. Za tako majhno državo je to že kar velik uspeh."

"Slovenci lepo ohranjajo rusko kapelo" Zadnjih pet let pomaga pri organizaciji spominske slovesnosti ob Ruski kapelici, ta je vsako zadnjo nedeljo v juliju. "Ta kraj ima poseben čar, avro, ki ohranja zgodovinski spomin. Tišina in hribi delujejo pomirjajoče in istočasno spominjajo na grozovite zgodbe iz obdobja prve svetovne vojne. Ta kraj in kapelico rada razkazujem tudi Rusom in se pohvalim, kako jo navadni Slovenci lepo ohranjajo. Za to smo jim zelo hvaležni. Po svojih močeh pa se trudim, da bo tudi s to majhno in čudovito kapelico Slovenija prepoznavna v Rusiji."

Ne spreglejte