Petek, 11. 4. 2014, 14.29
9 let, 3 mesece
Slavni kozmonavt, ki bi raje letel, kot pa se sončil v slavi

A za Gagarina ne le v pozitivnem smislu.
Ob koncu 50. let je Sovjetska zveza intenzivno osvajala vesolje. Po nekaj poskusih, ko so tja poslali prazne raketoplane, je napočil čas, da v vesolje poleti tudi prvi človek.
Jeseni leta 1959 so začeli izbor in pripravo primernih kandidatov, med dvajsetimi v ožjem izboru pa se je znašel tudi Jurij Gagarin, ki je s svojo postavo povsem ustrezal zahtevanim merilom, višini do 170 centimetrov in teži ne več kot 70 kilogramov.
12. aprila 1961 je Gagarin zasedel mesto v vesoljskem plovilu Vostok-1. Tik pred poletom je poslušal svoje priljubljene izvajalca Marka Barnesa, Klavdijo Šuljženko in Bulata Okudžavo. Ob 9.07 se je z izstrelitvene ploščadi vesoljskega centra Bajkonur v Kazahstanu zaslišal znameniti: "Pojehali!" (Gremo!)
Sovjetske oblasti so nekaj časa pred javnostjo skrivale zaplete pri pristanku, saj Gagarin ni pristal v raketoplanu, marveč s padalom. Konstruktorji so se bali, da bi bil pristanek preveč silovit in zato nevaren.
Gagarin je pristal na njivi v nekem kolhozu, nedaleč od vasi Smelovka. Prestrašene ljudi, ki so opazovali čudno bitje v oranžnem skafandru z veliko čelado na glavi, je Gagarin poskušal pomiriti z besedami: "Ne bojte se, jaz sem sovjetski človek, ki je priletel iz vesolja."
Po vrnitvi iz vesolja je Gagarin postal eden najbolj priljubljenih ljudi na svetu, častili so ga kot junaka in vabili na vse konce sveta, sprejemali so ga predsedniki držav, premierji, kralji in kraljice. Kljub vsej slavi pa je ostal nekoliko zagrenjen, saj si je želel, da bi se njegovo življenje vrnilo v stare tirnice, predvsem pa, da bi lahko letel.
Sovjetska zveza ga je uporabila kot orodje politične propagande, oblasti so iz njega naredile živi spomenik, Gagarin pa je lahko pozabil na to, da bo še kdaj poletel v vesolje.
Postal je namestnik načelnika centra za urjenje kozmonavtov, leta 1968 pa je končal vojaško letalsko in inženirsko akademijo. Kljub vsemu mu niso pustili, da bi letel, kar je bila od nekdaj njegova želja. V svojem dnevniku je tako zapisal: "Vsi pazijo name kot na kakšno lutko, pilot pa mora predvsem leteti, vedno leteti."