Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 5. 2013,
11.33

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 5. 2013, 11.33

9 let, 2 meseca

Sirija pripravljena sprejeti preiskovalce ZN

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sirija je pripravljena sprejeti strokovnjake pod okriljem ZN, ki naj bi raziskali obtožbe o uporabi kemičnega orožja v državljanskem konfliktu, je sporočil namestnik zunanjega ministra Faisal Mukdad.

"Bili smo pripravljeni in smo vedno pripravljeni, tudi takoj zdaj, da sprejmemo delegacijo," je zagotovil.

Po besedah Mukdada je Sirija pripravljena sprejeti delegacijo, ki jo je oblikoval generalni sekretar ZN Ban Ki Mun in ki naj bi preiskala, kaj se je zgodilo v mestu Kan al Asal.

Sirija je prvič zahtevala mednarodno preiskavo kmalu zatem, ko je opozicijske upornike obtožila uporabe kemičnega orožja v Kan al Asalu v bližini Alepa 23. marca. Po navedbah režima predsednika Bašarja al Asada je takrat umrlo več kot 30 ljudi.

Prve ugotovitve komisije ZN, ki preiskuje kršitve človekovih pravic v Siriji, so prav tako pokazali, da so v konfliktu v Siriji smrtonosni plin sarin proti režimu Asada uporabili uporniki. Preiskava o tem sicer še ni končana.

Posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi pa je umaknil grožnjo, da bo odstopil s položaja, potem ko sta se Rusija in ZDA dogovorili o skupni politični iniciativi. Da naj ostane na položaju, ga je pozval Ban, in Brahimi je to sprejel, je sporočil namestnik generalnega sekretarja ZN Jan Eliasson.

Kerry vztraja pri Asadovem odhodu Ameriški zunanji minister John Kerry vztraja, da bo v okviru kakršne koli politične rešitve v Siriji njen predsednik Bašar al Asad moral odstopiti. V Rimu se je sestal z jordanskim zunanjim ministrom Naserjem Džudehom, ki je izpostavil pomen mednarodne pomoči pri obvladovanju vala beguncev iz Sirije.

Kot je dejal Kerry, si vse strani prizadevajo, da bi v Siriji oblikovali prehodno vlado, ki bi imela podporo obeh strani. To po mnenju Washingtona jasno pomeni, da al Asad ne more biti del tovrstne vlade.

Ameriški minister je poleg tega tudi potrdil, da bodo ZDA namenile 100 milijonov evrov dodatne pomoči za sirske begunce. Slaba polovica teh sredstev bo šla v Jordanijo, ki le s težavo obvlada naval beguncev iz sosednje Sirije.

Džudeh je ob začetku pogovorov v Rimu dejal, da v Jordanijo vsak dan pribeži okoli 2000 ljudi. Država trenutno gosti okoli 525.000 beguncev. "Deset odstotkov našega prebivalstva danes predstavljajo sirski begunci. Delež naj bi do konca leta narasel na 20 ali 25 odstotkov, do sredine leta 2014 pa morda že na 40 odstotkov," je dejal.

Nobena država ne more obvladati tako velikih številk, je posvaril in dodal, da je Jordanija zelo hvaležna za pomoč mednarodne skupnosti. ZDA so doslej v ta namen prispevala že 510 milijonov dolarjev.

Od začetka konflikta v Siriji pred dobrima dvema letoma je državo zapustilo več kot 1,5 milijona Sircev. Zatekli so se v Turčijo, Jordanijo in Libanon. Poleg tega naj bi bilo znotraj Sirije zaradi konflikta, ki je terjal že več kot 70.000 življenj, razseljenih do štiri milijone ljudi.

Kerry je dejal tudi, da se nadaljujejo načrti za izvedbo mednarodne konference o Siriji, o kateri se je v Moskvi dogovoril z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Konferenco naj bi izvedli že do konca maja.

Ne spreglejte