Sreda, 20. 8. 2008, 10.07
8 let, 7 mesecev
Pred 40 leti sovjetski tanki zatrli praško pomlad
Vojaške enote so v Češkoslovaško vkorakale v noči z 20. na 21. avgust pred 40 leti in nasilno zatrle poskus politične liberalizacije in vzpostavitve "socializma s človeškim obrazom", znanega pod imenom praška pomlad. Sledilo je obdobje partijske nadvlade, iz katerega je država izšla šele dobrih 20 let pozneje. Začetki praške pomladi segajo v začetek leta 1968, ko je bil na čelo komunistične partije in vlade izvoljen Slovak Aleksander Dubček. S tedanjim predsednikom Ludvikom Svobodo sta začrtala liberalnejše politične smernice in načrtovala reforme, med katerimi so bile odprava cenzure, možnost javne razprave o državnih zadevah, ločitev komunistične partije od države in možnost zakonite opozicije. Gospodarske težave so nameravali premagati z uvedbo socialističnega tržnega gospodarstva.
V Kremlju, ki je želel ohraniti nadzor nad podrejeno državo s strateškim položajem, so spremembe na Češkoslovaškem opazovali nenaklonjeno. "Socializem s človeškim obrazom" je na odkrito sovražnost naletel tudi pri komunističnih vladah preostalih članic Varšavskega pakta, ki so se bale, da bi češkoslovaške reforme utegnile priti tudi k njim.
Z odstavitvijo Dubčka z mesta predsednika partije, kjer ga je aprila 1969 nasledil Moskvi zvest Gustav Husak, se je začelo obdobje "normalizacije" političnega procesa, ki je Češkoslovaško spet pripeljalo bliže ostalim socialističnim državam. Edina pomembna reforma, ki je preživela okupacijo, je bila federalizacija države, ki je leta 1969 vodila v ustanovitev Češke socialistične republike in Slovaške socialistične republike.
Češka in Slovaška bosta 40. obletnico sovjetske zasedbe Češkoslovaške obeležili v četrtek. Ob tej priložnosti bo češki premier Mirek Topolanek v Pragi sprejel slovaškega kolega Roberta Fica. Po uvodnih slovesnostih bosta skupaj položila rože na grob študentke Marie Šarouskove, ene izmed žrtev avgustovske zasedbe Češkoslovaške, obiskala Slovaški inštitut in v češkem Narodnem muzeju v Pragi slovesno odprla razstavo z naslovom In leta 1968 so prišli tanki.
Na ogled bodo med drugim postavljeni osebni predmeti 20-letnega študenta Jana Palacha, ki je januarja 1969 storil samomor s samosežigom, saj je želel med Čehi in Slovaki ponovno zbuditi uporniški duh, ki je po povračilnih ukrepih, ki so sledili zasedbi, zbledel. Poleg tega bo na dogodke spominjal pred stavbo muzeja postavljen sovjetski tank, na katerem so še vedno vidne poškodbe, ki mu jih je zadala granata.
Topolanek bo zatem na vrtovih sedeža češke vlade odprl še razstavo Za našo in vašo svobodo, prav tako namenjeno obeležitvi pomembne obletnice. Ob tem se bo srečal z udeleženci demonstracij avgusta 1968 in se udeležil slovesnosti s podelitvijo nagrad.