Poljska se bo jeseni najverjetneje obrnila še bolj na desno. Po napovedih se konservativni stranki Zakon in pravica (PiS) na parlamentarnih volitvah, ki bodo oktobra letos, obeta prepričljiva zmaga.
Poljska je država, ki že nekaj let silovito gospodarsko raste, dobro gospodarsko stanje je imela tudi takrat, ko so druge države stare celine pretresali vplivi svetovne finančne krize. Toda kljub temu se tej državi obeta sprememba oblasti.
Desnosredinska Poljska bo postala desna Poljska
Znak, da se Poljska, tej od leta 2007 vlada desnosredinska Državljanska platforma, politično premika še bolj proti desni, je bila presenetljiva zmaga kandidata konservativno-nacionalne PiS Andrzeja Duda na predsedniških volitvah maja letos.
Triinštiridesetletni Duda, ki zagovarja večjo vlogo države v gospodarstvu (med drugim tudi ponovni nadzor poljske države v bančnem sektorju, kjer imajo pomembno vlogo tuje banke), je presenetljivo premagal aktualnega predsednika Bronislawa Komorowskega, ki ga je podpirala vladajoča Državljanska platforma.
Zakonu in pravici se obeta prepričljiva zmaga
Menjavi v predsedniški palači pa bo jeseni najverjetneje sledila tudi menjava vlade. Po javnomnenjski anketi agencije Estymator, ki jo je objavila poljska izdaja ameriškega tednika Newsweek, se PiS na volitvah obeta kar 43 odstotkov glasov, Državljanski platformi pa 29 odstotkov.
Če bodo poljski konservativci uspešni, bo nova poljska premierka postala Beata Szydlo. Tako kot za Dudo je zgled za Szydlovo Orbanova Madžarska. Po madžarskem zgledu želi 52-letna poljska konservativka obdavčiti tuje banke in veletrgovine.
Orbanizacija Poljske
Kot je nedavno dejala, se je veliko reform, ki jih je na Madžarskem uvedel Viktor Orban, izkazalo za zelo uspešnih, zato bi jih bilo dobro podrobno proučiti.
Konservativci napovedujejo tudi znižanje upokojitvene starosti (to je Državljanska platforma dvignila na 67 let) in povišanje otroških dodatkov, piše spletna stran Euobserver.
Poljska proti Rusiji in Nemčiji
Spremembe napovedujejo tudi v poljski zunanji politiki. Duda je pretekli teden v svojem inavguracijskem govoru napovedal, da želi Poljsko na mednarodnem prizorišču narediti bolj vidno in aktivno.
Pričakuje večja varnostna zagotovila Nata, prav tako je nakazal, da želi Poljska večjo vlogo v pogovorih glede Ukrajine (tu imata med članicami EU zdaj glavno besedo Nemčija in Francija). Nekateri politični analitiki napovedujejo, da bo Dudova Poljska še bolj ostro protiruska, nenaklonjena pa bo tudi prevelikemu vplivu Nemčije.
Bo Slovenija povabljena v Višegrajsko skupino?
Kot je Duda napovedal v govoru, bo dal velik poudarek regionalnemu sodelovanju in širitvi Višegrajske skupine (ta zdaj združuje Poljsko, Češko, Slovaško in Madžarsko) od Baltika do Jadrana. Po teh besedah lahko sklepamo, da se bodo vrata Višegrajske skupine odprla tudi za Slovenijo in Hrvaško.