Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
14. 8. 2008,
20.40

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 14. 8. 2008, 20.40

8 let, 7 mesecev

Poljska in ZDA s predhodnim dogovorom o protiraketnem ščitu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Poljska in ZDA sta dosegli predhodni dogovor glede namestitve delov načrtovanega ameriškega protiraketnega ščita na Poljskem, je potrdil poljski premier Donald Tusk.

Kot je pojasnil za poljsko televizijo TVN, je to bilo mogoče, potem ko je Washington pristal na ključno zahtevo Varšave glede obrambne pomoči državi.

ZDA naj bi tesno sodelovale s Poljsko v primeru nevarnosti tretje strani Kot je dejal Tusk, je ameriška stran pristala v prisotnost ameriškega protiraketnega sistema patriot, pri čemer je poudaril, da gre še vedno za predhodni dogovor. V prvi fazi bi s sistemom upravljale ZDA, kasneje poljska vojska. Po besedah Tuska so ZDA tudi pristale v tesno sodelovanje s Poljsko v primeru nevarnosti tretje strani.

Deli ščita že stojijo v ZDA, Veliki Britaniji in na Grenlandiji ZDA načrtujejo, da bi v okviru namestitve delov njihovega protiraketnega ščita na Poljskem postavili predvidoma do obdobja med letoma 2010 in 2013 deset prestreznih raket, medtem ko je na Češkem predvidena postavitev radarskega sistema. Deli ščita že stojijo v ZDA, Veliki Britaniji in na Grenlandiji.

Washington je s Češko pred tem že sklenil dogovor o postavitvi radarskega sistema, medtem ko so se pogovori s poljsko stranjo zapletli in so trajali 15 mesecev. Zadnji krog pogovorov je stekel v sredo.

Poljska med drugim zahteva tudi stalno prisotnost ameriških vojakov Tuskova vlada je v zameno za postavitev desetih prestreznih raket na svojem ozemlju zahtevala vojaško pomoč ZDA. Premier je kot prioritetni zahtevi navedel stalno namestitev sistema patriot na poljski zemlji ter občutno krepitev poljskega letalstva, Varšava pa naj bi zahtevala tudi stalno prisotnost ameriških vojakov.

Rusija namestitvi delov ameriškega ščita v Vzhodni Evropi odločno nasprotuje in je že zagrozila s povračilnimi ukrepi, čeprav Washington vztraja, da je ščit uperjen zgolj proti t. i. malopridnim državam, kot je Iran.

Ne spreglejte