Sobota, 16. 8. 2008, 10.19
8 let, 7 mesecev
Po ruskem podpisu sporazuma o prekinitvi ognja upanje v razplet krize v Gruziji
Medvedjev je francoskemu predsedniku in predsedujočemu EU Nicolasu Sarkozyju že v petek zvečer zagotovil, da bo Rusija podpisala sporazum o prekinitvi ognja z Gruzijo in pri tem spoštovala vse člene tega sporazuma, vključno z obvezo o umiku svojih sil iz Gruzije. Že pred tem je Sarkozy v petek po telefonu govoril tudi z gruzijskim predsednikom Sakašvilijem.
Iz Kremlja so nato že dopoldne sporočili, da so so prejeli kopijo dokumenta o prekinitvi ognja med Gruzijo in Rusijo s podpisom Sakašvilija. Vsebina dokumenta naj bi ustrezala dokumentu, ki sta ga pred tem že podpisala predsednika Južne Osetije in Abhazije. Iz Kremlja so ob tem tudi sporočili, da bo Rusija sprejela vsa načela francoskega sporazuma o prekinitvi ognja, o katerih sta se na srečanju v torek v Moskvi sporazumela Sarkozy in Medvedjev.
"Kdo bo zagotavljal varnost na tem območju, če mi umaknemo svoje enote"
Nogovicin je ob tem tudi poudaril, da Rusija nima namena umakniti svojih mirovnih enot iz Južne Osetije in Abhazije. "Kdo bo zagotavljal varnost na tem območju, če mi umaknemo svoje enote," se je vprašal Nogovicin. Ob tem je poudaril, da še vedno spoštujejo določbe pogodbe iz leta 1992, ki določa proceduro in naloge ruskih mirovnih enot na kriznih območjih.
Iz Kremlja so kmalu za tem, zgodaj popoldne, sporočili, da je Medvedjev podpisal sporazum o prekinitvi ognja z Gruzijo, Medvedjev pa je o podpisu sporazuma takoj za tem obvestil tudi ruski varnostni svet. Sporazum naj bi obsegal šest točk, vsebina sporazuma pa Rusijo med drugim obvezuje, da se začne umikati z gruzijskega ozemlja.
Gruzijska vojska se mora na podlagi sporazuma vrniti v svoja oporišča
Poleg tega naj bi se vpleteni na podlagi sporazuma vzdržali uporabe nasilja, prenehali z medsebojnimi sovražnostmi, humanitarnim delavcem omogočili neoviran dostop do prizadetih območij. Gruzijska vojska se mora na podlagi sporazuma vrniti v svoja oporišča, začeti pa je potrebno tudi mednarodno razpravo o načinih zagotavljanja varnosti in stabilnosti v Južni Osetiji in Abhaziji.
Ruske enote so se nato umaknile iz gruzijskega mesta Igoeti, ki leži kakih 30 kilometrov od prestolnice Tbilisi, le nekaj ur po tem, ko je Medvedjev podpisal sporazum o prekinitvi ognja. Kljub temu pa po poročanju tujih agencij do zdaj še ni znakov umika iz strateško pomembnega gruzijskega mesta Gori.
"Neprestano se srečujemo z različnimi težavami z gruzijsko stranjo"
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem pojasnil, da ruske enote še nimajo časovnega načrta za umik iz Gruzije, kar zahteva podpisani sporazum. Lavrov je novinarjem povedal, da bo umik ruskih vojakov z gruzijskega ozemlja trajal "tako dolgo, kolikor bo potrebno". Ob tem je dodal, da je veliko odvisno od tega, kako hitro bodo ruske enote uvedle "dodatne varnostne ukrepe". "Ni odvisno samo od nas. Neprestano se srečujemo z različnimi težavami z gruzijsko stranjo. Umik je odvisen od tega, kako hitro in efektivno bomo rešili te težave," je še dejal Lavrov.
Iz Abhazije in Južne Osetije medtem v zadnjih 24 urah ni bilo poročil o morebitnih spopadih, kar je potrdil tudi Nogovicin. Slednji je pojasnil, da razmere nadzorujejo ruske enote, ki po njegovih besedah sedaj čedalje bolj delujejo tudi na humanitarnem področju.
VS ZN ne bo nujno ugodil vsem zahtevam Rusije
"O resoluciji smo želeli glasovati že ta konec tedna, vendar si bomo vzeli toliko časa, kolikor bo potrebno. Ne bomo hiteli z glasovanjem, če vemo, da bo Rusija na besedilo resolucije vložila veto," je ob tem povedal neimenovani zahodni diplomat. Ob tem je poudaril, da to ne pomeni, da bo VS ZN ugodil vsem zahtevam Rusije.
Ostali diplomati 15-članskega sveta so sicer pojasnili, da bodo posvete o novem osnutku resolucije, ki bi formaliziral francoski sporazum o prekinitvi ognja med Gruzijo in Rusijo, najverjetneje začeli v nedeljo. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je zato prekinil dopust in začel zasebne pogovore z veleposlaniki ZDA, Rusije in Gruzije.