Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
12. 4. 2009,
11.37

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 12. 4. 2009, 11.37

8 let, 9 mesecev

Papež ob veliki noči za mir na Bližnjem vzhodu in v Afriki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Papež Benedikt XVI. je v Vatikanu v 63 jezikih, tudi v slovenščini, vernikom voščil vesele velikonočne praznike.

V svojem blagoslovu mestu in svetu (urbi et orbi) je z balkona na trgu Svetega Petra pozval k miru na Bližnjem vzhodu in v Afriki.

Benedikt XVI.: Sprava je predpogoj za varno prihodnost "Sprava je predpogoj za varno prihodnost in mirno sobivanje, doseže pa se lahko samo z iskrenimi napori za rešitev palestinsko-izraelskega spora," je v nagovoru dejal Benedikt XVI., ki bo maja letos Sveto deželo.

Glede Afrike, ki jo je letos že obiskal, pa je opozoril, da ta celina trpi zaradi krutih konfliktov, ki jim ni videti konca in so pogosto pozabljeni, a povzročajo trpljenje številnim afriškim narodom. "Vse več sinov in hčera Afrike je žrtev lakote, revščine in bolezni," je dejal papež, ki je bil marca v Kamerunu in Angoli.

"Nujne perspektive, ki bodo dale novo upanje" V svetu, ki se sooča s pomanjkanjem hrane, finančno negotovostjo in podnebnimi spremembami, so nujne nove perspektive, ki bodo dale novo upanje, je poudaril papež. Posvaril je tudi pred "materializmom in nihilizmom".

Papež se je spomnil prizadetih v potresu Benedikt XVI. se je tudi danes spomnil prizadetih v potresu, ki je pred slabim tednom prizadel osrednjo Italijo in terjal skoraj 300 žrtev, sicer pa je vernikom po vsem svetu zaželel, da bi čutili veselje ob vstalem Kristusu.

Papež je velikonočno voščilo izrekel v 63 jezikih, in sicer najprej v italijanščini, nato v latinščini, sledilo pa je še 61 jezikov, največ evropskih, pa tudi arabski, svahili, urdu, mongolski in samojski.

"Kristus je vstal, da bi iz naših src odstranil greh" Pred tem je Benedikt XVI. dopoldne v baziliki Svetega Petra daroval velikonočno mašo. "Kristus je umrl in vstal, da bi nas obnovil, da bi iz naših src odstranil greh in smrt," je v pridigi dejal 81-letni papež.

Verniki preplavili trg Sveta Petra V Vatikanu se je ob veliki noči, največjem krščanskem prazniku, ko se kristjani spominjajo vstajenja Jezusa Kristusa, zbralo več deset tisoč katoličanov iz vsega sveta. Verniki so preplavili trg Sveta Petra, ki je bil okrašen s cvetjem v rumenih tonih iz Nizozemske.

Papež bo odpotoval na počitek v Castel Gandolfu Papež, ki bo v četrtek dopolnil 82 let, naj bi že danes popoldne iz Vatikana odpotoval v svojo poletno rezidenco v Castel Gandolfu južno od Rima, kjer bo nekaj dni počival po napornih obredih svetega tedna. Kot so poročale tuje tiskovne agencije, je bil po sobotnem obredu vigilije videti precej utrujen, današnje obrede pa je opravil brez težav.

Papež naj bi po veliki noči obiskal tudi območje, ki ga je pred slabim tednom prizadel uničujoč potres, med 8. in 15. majem pa bo na Bližnjem vzhodu, v Jordaniji, Izraelu in na palestinskih ozemljih, kjer bo med drugim obiskal Jeruzalem, Nazaret in Betlehem.

Novi latinski patriarh v Jeruzalemu prvič obhajal velikonočno mašo Novi vodja Rimskokatoliške cerkve v Sveti deželi Fuad Tual je v baziliki Božjega groba v starem delu Jeruzalema prvič obhajal velikonočno mašo, ki so se je udeležili romarji iz celega sveta in tudi okoliški kristjani. Velikonočni teden je vrhunec krščanskega leta, je dejal Tual.

Nič o političnih temah Latinski patriarh je v svoji prvi velikonočni poslanici dejal, da je krščansko izročilo skladno s trpljenjem, križanjem in ponovnim vstajenjem Jezusa Kristusa, za razliko od svojega predhodnika, Palestinca Michela Sabaha, pa se ni dotaknil političnih tem.

Obisk slovesnosti okrnila tudi kriza Velikonočnih slovesnosti se je po palestinskih navedbah zaradi izraelskih varnostnih ukrepov lahko udeležilo le nekaj palestinskih kristjanov, k manjšemu številu obiskovalcev iz celega sveta pa je pripomogla tudi svetovna finančna kriza.

Praznovanje tudi v Iraku Praznovali so tudi kristjani v Iraku, kjer se jih je na slovesnosti v Bagdadu zbralo več sto. Od 29 milijonov Iračanov so le trije odstotki kristjani, večina pa jih živi na severnem, kurdskem delu države. Pred ameriškim vdorom je v Iraku živelo okoli 800.000 kristjanov, vendar jih je v zadnjih šestih letih okoli četrt milijona Irak zapustilo.

Veliko noč pa je prvič v Beli hiši praznoval ameriški predsednik Barack Obama.

Ne spreglejte