Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
21. 6. 2010,
15.29

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 6. 2010, 15.29

9 let

Ob letu osorej Sanader v višji prestavi?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Namigi o vrnitvi nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja v aktivno politiko so vse glasnejši, toda ali ga bo ta sprejela?

Že prvega julija lani, ko je Sanader odstopil s premierskega položaja in ga prepustil svoji tedanji namestnici Jadranki Kosor, so le redki verjeli, da je to zares njegovo dokončno slovo od politike. Toda v vsem tem času Sanader javnosti ni pokazal skoraj ničesar, kar bi taka predvidevanja upravičilo. Zavezniki predvsem med gospodarstveniki Zdaj pa se morda nekaj le premika hitreje: hrvaški tednik Nacional poroča, da je Sanader v zadnjih tednih okrepil stike s svojimi zavezniki na Hrvaškem, saj naj bi se vedno bolj zanimal za ustanovitev nove stranke. V njej naj bi zbral predvsem uspešne poslovneže in na politični sceni še neznane večinoma mlajše obraze, šele potem naj bi bili na vrsti znani politiki, ki so mu bili zvesti, saj naj bi njegova nova stranka temeljila na spodbujanju gospodarskega napredka.

Prej ji je napovedal popoln uspeh, zdaj pa poraz Čeprav ob svojem odstopu Sanader ni skoparil z besedami podpore in pohvale svoji naslednici, podkrepljenimi s trdnim prepričanjem, da bo Kosorjeva kos vsem nemajhnim izzivom vodenja naše vzhodne sosede, Nacional zdaj piše, da je Sanader trdno prepričan o njenem porazu na bližajočih se volitvah, ker naj ji ne bi uspelo rešiti težav, ki pestijo Hrvaško.

Sanader vidi svoje mesto in pomembno vlogo morebitne nove stranke med tistimi hrvaškimi volivci, ki bodo nad Kosorjevo in HDZ pod njenim vodstvom razočarani, a obenem ne vidijo alternative v koaliciji levih strank, še piše Nacional.

Zakaj je pravzaprav odstopil Nacional poroča tudi o Sanaderjevih okrepljenih stikih s tujimi politiki, s čimer naj bi predvsem otipal utrip mednarodne skupnosti o svoji morebitni vrnitvi na politično sceno, ki jo je zapustil razmeroma klavrno in nepričakovano.

Prav ta naglica ob odstopu naj bi bila po mnenju številnih posledica tega, da ima mednarodna skupnost Sanaderja v šahu zaradi nekega njegovega kompromitirajočega dejanja, zato se pri Nacionalu sprašujejo, kaj bi se lahko spremenilo, da bi ga isti politični krogi, ki so ga takrat pripeljali do nepričakovanega odstopa, zdaj naenkrat podprli.

Ohlajena nekdanja prijateljstva Dvomijo toliko bolj, odkar so izvedeli, da so srečanje s Sanadarjem odklonili nekateri visoki sedanji in nekdanji politični uradniki zahodnih držav, med njimi tudi nekdanja zunanja ministrica ZDA Madeleine Albright in nemška poslanka v evropskem parlamentu Doris Pack, s katerima je v preteklosti zelo dobro sodeloval.

Ne spreglejte