Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
14. 8. 2008,
11.57

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Četrtek, 14. 8. 2008, 11.57

8 let

O makedonsko-grškem sporu še brez dogovora

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Posrednik ZN v sporu med Grčijo in Makedonijo Matthew Nimetz se je v okviru novega kroga pogovorov o sporu glede imena med Makedonijo in Grčijo v New Yorku ločeno sestal s pogajalci obeh držav.

Sprtima stranema tudi tokrat ni uspelo doseči dogovora. Nimetz je po srečanju s pogajalci poudaril, da med državama obstaja veliko število nerešenih vprašanj, med katerimi pa je najpomembnejše vprašanje glede imena. V svojem mandatu so bo osredotočil prav na slednjega, saj bo njegova rešitev odprla pot reševanju večih drugih vprašanj, je še povedal. Po poročanju makedonske tiskovne agencije makfax bo Nimetz sicer prihodnji teden na povabilo makedonske vlade obiskal Skopje.

Grško zunanje ministrstvo je medtem v sredo kot "smešno" označilo pismo, v katerem je makedonski premier Nikola Gruevski v torek Nimetza pozval, naj v pogajanja glede uradnega imena Makedonije vključi tudi vprašanje priznanja neodvisne makedonske pravoslavne cerkve. Po mnenju ministrstva bi pogajanja tako morala obsegati tudi ime solunskega mednarodnega letališča, ki se imenuje Makedonija.

Srbska pravoslavna cerkev solidarna z grško Kot je svoj predlog argumentiral Gruevski, sta vprašanji makedonske pravoslavne cerkve in uradnega imena Makedonije neločljivo povezani, saj je srbska pravoslavna cerkev nedvomno solidarna z grško - glede na to, da večina srbske duhovščine veliko časa preživi v samostanih in na študiju v Grčiji. "Izjave, da bo makedonska pravoslavna cerkev priznana le, če spremeni svoje ime, jasno kažejo, da problem ni cerkven in kanonski, ampak političen in povezan z ustavnim imenom ter motiviran z grškim negiranjem makedonske identitete," je še povedal Gruevski.

Na odnose med državama se je danes odzvala tudi ameriška generalna sekretarka Condoleezza Rice, ki je v pogovoru za ameriški radio Voice of America povedala, da spor glede imena ne more predstavljati ovire za članstvo Makedonije v zvezi Nato, ki so ga ZDA podpirale že na aprilskem vrhu Nata v Bukarešti. Izrazila je upanje, da da bo vprašanje rešeno čim prej ter še poudarila, da je eden izmed namenov procesa priključevanja zvezi Nato prav pomoč državam pri premagovanju dolgo trajajočih medsebojnih razlik in konfliktov.

Ne spreglejte