Petek, 1. 6. 2012, 12.41
9 let
Nov hrvaški znanstveni prispevek o arbitražnem sporazumu

To je v znanstveni analizi arbitražnega sporazuma med Hrvaško in Slovenijo poudaril hrvaški akademik in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Ibler, ki je več let sodeloval pri delu različnih strokovnih komisij za urejanje vprašanja meje s Slovenijo.
Mednarodni strokovnjak za mednarodno pravo je poudaril, da sta zahteva o določanju povezave Slovenije z odprtim morjem in režima za uporabo ustreznih morskih območjih mednarodnopravno neutemeljeni. Kot je izpostavil, gre za jasno teritorialno zahtevo v škodo celotnosti državnega območja Hrvaške, ena izmed strani v sporu pa je zaradi tega v privilegiranem položaju, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.
Tudi v znanstvenem prispevku je poudaril, da bi moralo arbitražno sodišče omenjeni zahtevi spregledati kot nesmiselni. Kot je pojasnil, zaradi sumljive besede "stik" (junction to) in neustreznega izraza "režim", ki ju določa konvencija o pravu morja ZN, arbitražno sodišče ne bo moglo določiti povezave Slovenije z odprtim morjem niti režima za uporabo ustreznih morskih območij, ker oba že obstajata.
Ibler še spominja, da se je spor o meji med Hrvaško in Slovenijo začel leta 1993, ko je Slovenija z memorandumom o Piranskem zalivu zahtevala, da Hrvaška prizna celoten Piranski zaliv kot del slovenskega državnega ozemlja ter da se slovensko teritorialno morje zunaj Piranskega zaliva dotika odprtega morja, je še zapisal Ibler. Dodal je, da je Hrvaška zavrnila obe slovenski zahtevi. Med drugim je poudaril, da sta se obe državi večkrat zavezali, da nimata nobenih teritorialnih zahtev do sosednje države.
Znanstvene prispevke o arbitražnem sporazumu sta leta 2010 objavila tudi hrvaška pravna strokovnjaka Davorin Rudolf mlajši in Vladimir Đuro Degan.