Upor, ki se je v sredo začel na sedežu obmejnih varnostnih sil (BDR) v bangladeški Daki, se je danes razširil na območja izven prestolnice.
V nasilju v Daki, ki se je sicer po 20 urah končalo s napovedjo predaje varnostnikov, je bilo po uradnih podatkih ubitih deset ljudi, vendar pa se oblasti bojijo, da je mrtvih v resnici okoli 50.
Upor izbruhnil po več mesecih napetosti
Po poročanju medijev so se uporu, ki se je po več mesecih napetosti razplamtel po zavrnitvi zahtev po boljšem plačilu s strani nadrejenih, pridružili pripadniki BDR v še 12 obmejnih mestih, kar predstavlja četrtino postojank, kjer so nameščene enote obmejnih varnostnih sil. Po vsej državi naj bi bilo vsega skupaj nameščenih okoli 42.000 njihovih pripadnikov.
Med žrtvami tudi civilisti
V nasilju v Daki je sicer po navedbah bolnišničnih virov umrlo najmanj deset ljudi, dejansko število pa bi bilo lahko kar nekajkrat višje. Samo davi so pred razdejanim sedežem sil v prestolnici našli trupla sedmih pripadnikov BDR, so povedali v bližnji bolnišnici in dodali, da je bilo poleg tega ranjenih najmanj 40 ljudi. Med žrtvami so tudi civilisti, ki so bili ujeti v navzkrižnem ognja na ulicah bangladeške prestolnice.
V stavbi naj bi se nahajalo okoli 4000 pripadnikov sil, od katerih se jih je nekaj že predalo. Poleg tega so iz stavbe že v sredo evakuirali okoli 50 žensk in otrok - večinoma sorodnikov napadenih častnikov -, ki so bili med streljanjem ujeti v stavbi.
Prva večja kriza za novo premierko
Upor predstavlja prvo večjo krizo, s katero se mora spoprijeti nova premierka Sheikh Hasina Wajed. Ta je upornikom tudi ponudila amnestijo in jim obljubila postopno izpolnjevanje njihovih zahtev, danes pa namerava v luči zaostrenih razmer nagovoriti narod.