Volivci v doneški regiji na vzhodu Ukrajine naj bi na referendumu prepričljivo glasovali za neodvisnosti od Kijeva, so sporočili proruski aktivisti, ki so referendum tudi organizirali.
V dveh regijah na vzhodu Ukrajine, doneški in luganski, je danes potekal referendum o neodvisnosti regij, ki so ga organizirali proruski separatisti. Vprašanje na današnjem referendumu se je glasilo, ali naj ta industrijska regija postane neodvisna od Kijeva. Podobno je bilo vprašanje v sosednji regiji Lugansk.
Aktivisti bodo začeli vzpostavljati državne in vojaške strukture
Kljub ostrim mednarodnim kritikam, da referendum ni legitimen in da rezultati ne bodo veljavni, so proruski separatisti izvedli referendum, trdijo pa, da so volivci podprli neodvisnost. Vodja separatistov v Donecku Denis Pušilin pa je že napovedal, da bodo aktivisti kmalu začeli vzpostavljati državne in vojaške strukture.
Za neodvisnost naj bi glasovalo kar 89 odstotkov volivcev
Aktivisti so zvečer poročali, da je bila v regiji Doneck volilna udeležba 71-odstotna, v regiji Lugansk pa celo več kot 80-odstotna. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na navedbe separatistov, naj bi v Donecku za neodvisnost glasovalo kar 89 odstotkov volivcev.
Legitimnost referenduma je pod vprašajem
A legitimnost referenduma je pod vprašajem, saj glasovanja niso nadzorovali tuji opazovalci, poročalo se je o pomanjkljivih volilnih seznamih, ponekod se je glasovalo kar na ulicah, medijem pa organizatorji onemogočajo spremljanja štetja glasov. Proukrajinski mediji so pisali tudi o obsežnih volilnih prevarah.
Ukrajinske sile so skušale ovirati potek glasovanja
Referendumski dan pa prav tako ni minil brez nasilja, saj so ukrajinske sile poskušale ovirati potek glasovanja. Med drugim so iz mesta Krasnoarmejsk poročali, da je posredovanje ukrajinskih sil zahtevalo eno smrtno žrtev, ena oseba pa je bila ranjena. Po poročanju ruskih medijev naj bi ukrajinske vladne sile preprečile glasovanje na enem od volišč, temu pa so sledili streli.
Vladne sile pa so svoje vojaško posredovanje proti separatistom nadaljevale tudi v mestih Slavjansk, Kramatorsk in Krasni Liman v regiji Doneck.
Zahod referenduma ne priznava
Zahod je že pred izvedbo kritiziral referendum in ga označeval za nelegitimnega. Francoski predsednik Francois Hollande je med obiskom v Azerbajdžanu referendum danes že označil za ničen in neveljaven. Po trditvah švedskega zunanjega ministra Carla Bildta pa bodo izidi po vsej verjetnosti ponarejeni.