Francoski parlament bo kmalu razpravljal o tem, ali bi morale imeti francoske univerze več predmetov v angleščini in nekaterih drugih jezikih.
Nekaj vodilnih sindikatov na izobraževalnem področju je zaradi te razprave že napovedalo stavko, med njimi pa je vplivna Academie Francaise, ki je bila ustanovljena leta 1635. Francija je desetletja upravičevala uporabo francoščine doma in po svetu s kulturnimi institucijami in francosko govorečimi narodi, piše Telegraph.
Angleščina čedalje bolj priljubljena med mladimi
Vendar pa je angleščina prebila francoski oklep, saj se številni mladi učijo angleščine in jo celo uporabljajo v vsakdanjem življenju. Številni mladi se na telefonski klic odzivajo kar z angleškim: "Yes?" Angleščina pa je svoje mesto našla tudi v številnih grafitih po Parizu. In ne samo angleščina, temveč mešanica med angleščino in francoščino, ki so jo Francozi poimenovali kar "franglais".
Ministrica za visoko šolstvo Genevieve Fioraso je povedala, da z uvedbo večjega števila predmetov v angleščini želijo na francoske univerze privabiti tuje študente. Trenutno francoske univerze obiskuje 12 odstotkov tujcev, cilj ministrstva pa je zvišati to številko na 15 odstotkov do leta 2020. Vendar pa je vladajoča socialistična stranka proti načrtom ministrstva.
"Znak ni pomirjajoč"
Pouria Amirshahi, ki predstavlja francoske izseljence v severni in zahodni Afriki, je dejal: "Znak, ki so ga prejeli vsi, ki se učijo francosko, ni pomirjajoč." Načrt, ki ga je zastavilo omenjeno ministrstvo, sicer predvideva uporabo angleščine ali drugih jezikov le za del predmeta, vendar pa so kritiki prepričani, da je tudi to nesprejemljivo, piše Telegraph.
"Na kocki je kulturna zapuščina," je prepričana Claudine Kahane iz sindikata Snesup-FSU, ki velja za enega od ključnih sindikatov na izobraževalnem področju. Novinar Bernard Pivot je za Telegraph povedal, da bi to lahko pomenilo smrt Molierovega jezika. "Če dovolimo uporabo angleščine na svojih univerzah, bo francoščina vandalizirana in bo postala revnejša," je še dodal. "Francoščina bo postala navaden ali celo mrtev jezik," je prepričan Pivot.
Številni prepričani, da bodo morali delo poiskati v tujini
Angleščina pa postaja v Franciji popularna tudi zaradi recesije, saj so nekateri prepričani, da bodo prej ali slej morali v tujino. Khaled Bouabdallah, podpredsednik konference dekanov univerz, pa je dejal: "Za to smo se potegovali že več let. Tuji študenti, ki se izogibajo Francije, bodo lahko prišli in za naše študente je obvladanje angleščine pomemben vidik."