Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je oprostilo nekdanjega srbskega predsednika Milana Milutinovića.
Pet soobtoženih je zaradi vojnih zločinov na Kosovu leta 1999 obsodilo na 15 do 22 let zaporne kazni. To je prva sodba haaškega sodišča za srbske zločine med konfliktom na Kosovu.
Milutinović je bil tesen Miloševićev sodelavec
"Sodišče vas, Milan Milutinović, ni spoznalo za krivega ... in je odredilo vašo izpustitev iz zapora," je povedal sodnik Iain Bonomy. 66-letni Milutinović velja za nekdaj zelo tesnega sodelavca nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića.
Milutinović ni imel neposrednega nadzora nad izvajanjem zločinov
Kot je pojasnil Bonomy, tožilcem ni uspelo zadostno dokazati obtožb na račun Milutinovića, prav tako jim ni uspelo zadostno dokazati njegove osebne odgovornosti. Milutinović naj namreč ne bi imel "nikakršnega neposrednega nadzora" nad silami, ki so na Kosovu izvedle vojne zločine in zločine proti človečnosti.
Peterica soobtoženih - nekdanji podpredsednik vlade ZRJ Nikola Šainović, general vojske in policije Dragoljub Ojdanić, Nebojša Pavković, Vladimir Lazarović in Sreten Lukić - so bili po poročanju AFP medtem spoznani za krive skupnega zločinskega delovanja, katerega cilj je bila sprememba etničnega ravnotežja na Kosovu v korist Srbije.
Ostali so bili obsojeni na 15 do 22 let zapora
Šainovića, Pavkovića in Lukića je sodišče obsodilo na 22 let zapora, Ojdanića in Lazarovića pa na 15 let zapora, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Tožilstvo je zanje sicer zahtevalo od 20 let zapora do dosmrtne zaporne kazni.
Milutinović se je haaškemu sodišču predal leta 2003
Milutinović, ki je Srbijo vodil med decembrom 1997 in decembrom 2002, je že po objavi obtožnice haaškega sodišča zatrjeval, da v času vojne na Kosovu med letoma 1998 in 1999 ni bil nikakor povezan z dogajanjem v danes najmlajši evropski državi. Haaškemu sodišču se je predal leta 2003.
Srbska javnost omenjenemu procesu ni posvečala velike pozornosti, srbska televizija pa sojenja Milutinoviću za razliko od procesov proti Miloševiću in vodji srbskih radikalcev Vojislavu Šešlju ni prenašala. Izjema je bil le izrek sodbe.
Obtoženi so bili pregona, ubojev, izgona ...
Obtožnica je šesterico bremenila pregona, ubojev, izgona in prisilnega preseljevanja Kosovskih Albancev od 1. januarja do 20. junija 1999. Obtoženi so bili sodelovanja v skupnem zločinskem delovanju, katerega cilj je bila sprememba etničnega ravnotežja na Kosovu v prizadevanjih za zagotovitev trajnega srbskega nadzora nad pokrajino.
Vsi obtoženci so se izrekli za nedolžne
Šesterica je bila obtožena tudi pregona in preselitve 800.000 kosovskih Albancev, uboja več sto civilistov in sistematičnega uničevanja kulturnih in verskih objektov. Vsi so se izrekli za nedolžne. Sojenje se je začelo 10. julija 2006, končalo pa se je 27. avgusta lani.