Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 7. 2014,
12.39

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Norveška brezposelnost

Torek, 15. 7. 2014, 12.39

8 let, 7 mesecev

Mesto, kjer je kaznivo biti brezposeln

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na skrajnem norveškem severu brezposelne in upokojence izženejo, mesto pa je brez kriminala.

Na skrajnem severu Norveške v Svalbardu ima guverner le šest policistov in eno zaporniško celico, kjer pa že dobro leto ni bilo nobenega zapornika. Zadnji je bil tam zaprt dva dni zaradi razgrajanja v pijanem stanju. Svalbard, ki je arhipelag v Arktičnem morju, velja za kraj, kjer ni kriminala, čeprav ima vseh tri tisoč prebivalcev pravico nositi orožje.

Toda guverner Odd Olsen Ingero poudari tudi, da v okraju ni kriminala, ker vsi ljudje delajo. "Če nimate dela, tu nimate kaj iskati," je dejal novinarjem New York Timesa.

Brezposelne preprosto deportirajo, prav tako upokojence, ki ne morejo dokazati, da imajo dovolj sredstev za preživetje. Svalbard ima sicer poseben davčni status, tako da sta alkohol in cigarete cenejša kot na celinski Norveški, so pa zato druge potrebščine precej dražje. Liter mleka stane skoraj sedem evrov.

Brez socialnega sistema Čeprav Norveška slovi po učinkovitem sistemu socialne pomoči, ta na skrajnem severu ne deluje. Pogoji za preživetje so tam pretežki, da bi nezaposlenim omogočali bivanje. To trdi tudi socialistična županja največjega mesta v arhipelagu Longyearbyen.

"Tu ni socialnega sistema. Če ne morete delati, tukaj ne morete bivati," je odločena županja Christin Kristoffersen.

Brezposelni so kal kriminala Prepovedana ni le brezposelnost, temveč tudi brezdomstvo. Vsakdo, ki biva v Svalbardu, mora imeti stalno prebivališče. S tem pravilom preprečijo, da bi kdo zmrznil na ulici. Kar je v mestu, ki je bližje severnemu polu kot Oslo, velika verjetnost.

Guverner okrožja je prepričan, da je njihova politika pravilna. Ne trdi sicer, da je primerna za vsa mesta in okrožja, a v težkih razmerah, v katerih živijo, lahko preživijo le ljudje s službo. Ker v okrožju tako rekoč ni kriminala, je prepričan, da je prav brezposelnost razlog za kriminal.

Tako stališče pa je priljubljeno tudi med populističnimi strankami povsod po svetu, češ da so brezposelni imigranti vzrok kriminala.

Največ pretepov pijanih Rusov Toda v Svalbardu lahko biva kdorkoli. Za tujce ni prav nobenih omejitev, razen da morajo imeti službo. Trenutno je na območju tretjina vseh prebivalcev tujcev, med njimi je največ Ukrajincev, ki delajo v bližnjem rudniku z rusko koncesijo.

Prav Ukrajince in Ruse krivijo za lanski dramatičen porast kriminala, ko je v primerjavi s preteklimi leti število kriminalnih dejanj naraslo kar za 800 odstotkov. To pa pomeni, da je imela policija namesto enega primera opraviti z devetimi primeri kaznivih dejanj, od katerih je bil najhujši pretep pijanih ukrajinskih delavcev v baru.

Alkohol je v okrožju velika težava. Več kot pol leta je temno in delavci po službi večino časa preživijo v barih ter popivajo.

Črna kronika o napadih medvedov Kljub temu ima okrajna policija na leto vsega skupaj okoli sto intervencij, od česar je največ prekrškov zaradi divje vožnje s snežnimi sanmi. Resno pa so se ukvarjali tudi s primerom, ko so znanstveniki v divjini za seboj pustili smeti in so policisti hoteli odkriti, kdo je za to odgovoren.

Tako strani črne kronike v lokalnem časopisu Svalbardposten bolj kot poročila o zločinih polnijo stolpci o napadih severnih medvedov. Tudi zaradi njih je prebivalcem dovoljeno nenehno nositi orožje. In tega se držijo skoraj vsi – ko gredo iz mesta, imajo s seboj puško.

Ne spreglejte