Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
7. 7. 2011,
16.03

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Libija

Četrtek, 7. 7. 2011, 16.03

8 let, 8 mesecev

Libijski uporniki nadaljujejo prodor proti Tripoliju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Libijski uporniki nadaljujejo prodor proti Tripoliju.

Po zavzetju puščavske vasice Guališ približno 50 kilometrov od prestolnice so ob pomoči letal zveze Nato napadli sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija jugozahodno od Tripolija. Kot so sporočili kasneje, naj bi jim uspelo prevzeti nadzor nad gorovjem Nafusa.

"Ko smo dobili zeleno luč Nata, smo začeli ofenzivo"

Območje, ki so ga napadli uporniki, okrepljeni s francoskim orožjem, velja za strateško, saj se tam nahaja tudi vojaško mesto Garjan, režimska trdnjava v gorah Nafusa. "Počakali smo z napadom in ko smo končno dobili zeleno luč Nata, smo začeli ofenzivo," je povedal predstavnik upornikov v kraju Zintan.

V okolici Guališa so potekali siloviti topniški spopadi med uporniki in vladnimi silami. Uporniki so pri tem zajeli več afriških plačancev, ki se borijo na Gadafijevi strani.

Gre za eno odločilnih bitk

Obenem so uporniki iz njihove trdnjave na zahodu države, Misrate, združili moči z uporniki iz mesta Zintan, kakih 60 kilometrov naprej proti zahodu. Cilj je prevzeti nadzor nad celotnim Zintanom, kjer sta nameščeni dve od največjih Gadafijevih brigad. Gre za eno odločilnih bitk, saj bi zmaga za upornike pomenila pomemben korak naprej proti Tripoliju. Boji so siloviti in več ljudi je že bilo ubitih.

Zveza Nato je medtem objavila seznam sedmih tarč, ki so jih napadla zavezniška letala. Med njimi so bili oklepna vozila in vojaški objekt za oskrbo z gorivom blizu Brege na vzhodu države, protiletalski top blizu Garjana in oklepna vozila nedaleč od Zintana.

Xiaodong je upornike pozval, naj vzpostavijo dialog

Uporniško prestolnico Bengazi je medtem obiskal visok kitajski diplomat, ki se je sestal s predstavniki libijske opozicije. Chen Xiaodong, ki je na kitajskem zunanjem ministrstvu pristojen za Severno Afriko, se je na srečanju s predstavniki opozicijskega nacionalnega prehodnega sveta zavzel za hitro rešitev štiri mesece trajajoče krize in upornike pozval, naj vzpostavijo dialog z Gadafijevimi predstavniki.

Skupina Dediščina brez meja (Heritage Without Borders) s sedežem v Franciji, ki se ukvarja z zaščito kulturne dediščine po svetu, pa je danes posvarila, da naj bi Gadafi svoje orožje po navedbah lokalnih prebivalcev skrival tudi v ruševinah Leptis Magna iz časov antičnega Rima, ki so pod zaščito Unesca.

Gre za dobro ohranjeno antično pristaniško mesto v bližini današnjega kraja Al Hums med Tripolijem in Misrato, le kakih 40 kilometrov stran od fronte med Gadafijevimi in uporniškimi silami. V organizaciji Dediščina brez meja so zato zaskrbljeni, da bi lahko bile dragocene ruševine v kopenskih spopadih ali v letalskih napadih zveze Nato, katerih cilj so tudi skladišča orožja, poškodovane.

Ne spreglejte