Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
20. 2. 2015,
12.18

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Islamska država Libija Italija džihadisti

Petek, 20. 2. 2015, 12.18

5 let, 9 mesecev

Libijski džihadisti načrtujejo množično invazijo na Italijo

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Islamska država, ki nadzoruje dele libijske obale, v prihodnosti načrtuje tudi pomorske napade na južnoevropska obalna mesta. Džihadisti naj bi se pomešali med begunce na čolnih.

Islamska država, ki je znana po svoji grozljivi vladavini v delih Sirije in Iraka, se je zasidrala tudi v delih Libije. Pred dnevi so džihadisti Islamske države v Libiji obglavili 21 koptskih kristjanov.

Begunski čolni, polni na poboje pripravljenih džihadistov Načrti Islamske države, ki v Libiji nadzoruje tudi pristaniški mesti Darna in Sirta, pa so še bolj drzni. Množice oboroženih džihadistov naj bi se vkrcale na čolne, s katerimi v obljubljeno deželo Evropo skušajo nezakonito priti številni ekonomski begunci, in se izkrcale na obalo južnoevropskih dežel.

V obalnih mestih – zlasti v Italiji in na Malti – bi potem začeli brezglavo pobijati ljudi. Poleg južnoevropskih mest bi bili cilji napadov džihadistov tudi ladje s potniki in tankerji.

Le "streljaj" loči džihadiste od Palerma in Aten Te napade je logistično seveda mogoče izpeljati. Lampedusa na primer je od libijske obale oddaljena manj kot 483 kilometrov, razdalja med Palermom na Siciliji in Tripolijem je 600 kilometrov toliko kot med grško prestolnico Atene in Darno.

Do načrtov o uporabi Libije kot odskočne deske za teroristične napade na južnoevropska obalna mesta in na ladje ter zlasti tankerje je prišla britanska protiteroristična svetovalna družba Quilliam, piše britanski časnik The Telegraph.

Bo potreben kopenski poseg v Libiji? Tudi egiptovski veleposlanik v Londonu Naser Kamel je posvaril Britance pred na videz begunskimi čolni, ki pa bi bili v resnici polni teroristov. Kot meni veleposlanik, se lahko to zgodi že v prihodnjih tednih, če ne bo kakšne akcije v Libiji, ki bo to preprečila.

John Sawers, nekdanji šef britanske obveščevalne službe MI6, je celo prepričan, da bi se morali v Veliki Britaniji začeti pogovarjati o tem, ali ne bi v Libijo poslali kopenske sile in tako preprečili, da Libijo kot svojo bazo izkoriščajo fanatiki.

Napad oboroženih tihotapcev na italijansko obalno stražo Pred dnevi se je 80 kilometrov pred libijsko obalo že zgodil napad tihotapcev, oboroženih s kalašnikovkami, na ladjo italijanske obalne straže, ki je zaplenila ladjo z nezakonitimi begunci.

Tihotapci so sicer samo hoteli dobiti nazaj svoj čoln oziroma ladjo, da bi jo uporabili tudi za prihodnje nezakonite prevoze beguncev, vendar je to opozorilo, kaj vse se še lahko zgodi v Sredozemlju.

Anarhija v Libiji Libija je po padcu režima polkovnika Moamerja Gadafija leta 2011 zdrsnila v anarhijo, saj dele države nadzorujejo različne sprte frakcije nekdanjih upornikov proti Gadafiju. Mednarodno priznana vlada je tako zbežala iz Tripolija v Tobruk, od koder nadzoruje veliko večino vzhodnih delov države, ki so bogati z nafto.

Mesto Bengazi in prestolnico Tripoli deloma nadzoruje islamistična skupina Ansar Al Šarija, ki je povezana s teroristično organizacijo Al Kaido, zloglasna Islamska država pa deloma nadzoruje Darno in Sirto (v teh dveh mestih so tudi druge džihadistične skupine) in tudi dele Bengazija.

Dobro oboroženi islamisti Vse libijske skupine, ki so med seboj sprte, so dobro oborožene, saj so po padcu Gadafijevega režima zasegle orožje, ki je bilo v vojaških skladiščih. Lani je v Italijo skušalo nezakonito s čolni prebežati več kot 170 tisoč ljudi, v Libiji pa je po podatkih italijanskega notranjega ministrstva vsaj 200 tisoč ljudi, ki so tja prišli iz drugih delov Afrike in ki skušajo za vsako ceno priti v Evropo.

Ne spreglejte