Četrtek, 27. 12. 2007, 16.50
7 let, 1 mesec
Kosovo: Srbija ne more preprečiti neodvisnosti
V srbski resoluciji je zapisano, da je Kosovo sestavni del Srbije, o njegovem statusu pa lahko odloča le VS ZN.
"Politika Srbije je pripeljala do prelivanja krvi"
"Realno je politika, ki jo je vodila in jo vodi Srbija, pripeljala do konfrontacij in prelivanja krvi na Kosovu in med drugimi narodi," je še dejal in dodal, da takšno ravnanje Srbije ni v interesu srbskih državljanov niti v interesu regionalne stabilnosti, poroča Beta. Kosovski premier v odhodu Agim Ceku pa je danes v pogovoru za nemško tiskovna agencijo dpa dejal, da utegnejo poskusi delitve Kosova pripeljati do problemov z mejami v štirih državah, v katerih živijo Albanci, in tako sprožiti nemire v celotni regiji. "Kosovo je pripravljeno na neodvisnost," je bil jasen Ceku.
PDK: Srbska resolucija je brez vpliva
Podobnega mnenja so na Kosovu tudi predstavniki političnih strank. Predstavnik Demokratske stranke Kosova (PDK), zmagovalke nedavnih parlamentarnih volitev na Kosovu, je dejal, da sredina resolucija, ki jo je sprejela srbska skupščina, ne bo imela vpliva na proces utrjevanja statusa Kosova niti na ravnanje mednarodne skupnosti.
Podpis koalicijske pogodbe na Kosovu preložen
Podpis koalicijske pogodbe med Demokratsko stranko Kosova (PDK) mandatarja za sestavo nove kosovske vlade Hashima Thacija in Demokratsko zvezo Kosova (LDK) predsednika Kosova Fatmira Sejdiuja, ki je bil napovedan za to sredo, se je zavlekel. Po uradnih navedbah naj bi do preložitve prišlo zaradi posvetovanj znotraj LDK, po današnjem poročanju časnika Koha Ditore pa naj bi se prihodnji koalicijski partnerki ne strinjali, kdo naj zasede položaj premiera.
Bo novi premier Sejdiu?
PDK meni, da bi moral položaj premiera zasesti sedanji predsednik Sejdiu, ki pa naj bi si vzel čas za premislek. Ostali albanski mediji v Prištini poročajo tudi o nesoglasjih glede ostalih članov nove vlade. Koalicijska pogodba bi bila sicer lahko podpisana še danes, novoizvoljeni parlament pa naj se na ustanovni seji ne bi srečal pred 5. januarjem prihodnje leto. Do sedaj največja opozicijska stranka PDK je na novembrskih parlamentarnih volitvah dobila 37 od skupno 120 poslanskih mest, medtem ko jih je LDK zasedla 25. 20 sedežev v parlamentu pripada tudi pripadnikom manjšin, ki naj bi bili prav tako vključeni v vlado.