Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
9. 7. 2014,
11.21

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 7. 2014, 11.21

9 let

Konec Slimovega imperija?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Telekomunikacijski baron Carlos Slim se je upognil regulatornemu pritisku in pristal na deinvesticije, ki bodo znižale tržni delež njegovih podjetij pod 50 odstotkov.

Pomemben mejnik na mehiškem trgu Mehiški telekomunikacijski mogotec Carlos Slim je v torek javno izjavil, da je pristal na strožje regulatorne pogoje v telekomunikacijski panogi. Največji latinskoameriški ponudnik omenjenih storitev America Movil bo tako sprožil postopke deinvesticij, katerih cilj je konec njihovega prevladujočega tržnega položaja. Trenutno podjetje obvladuje okoli 70 odstotkov mehiškega trga mobilne telefonije in 80 odstotkov fiksnih telekomunikacijskih storitev. Poteza 74-letnega milijarderja je velika zmaga za oblast predsednika Nieta, saj je imel Slim panogo praktično pod palcem že od devetdesetih let prejšnjega stoletja. Gre sicer za izjemen premik na mehiškem trgu, ki ga zaznamuje močna koncentracija bogastva na strani le nekaj (pre)vplivnih posameznikov.

Več možnosti, sledi načrt Predstavniki America Movil ob novici niso želeli govoriti o temu kaj konkretno se bo znašlo na seznamu za odprodajo. Dejali so sicer, da so pripravljeni ločiti infrastrukturni del poslovanja, zaradi katerega je bil Slim že v preteklosti pod velikim pritiskom. Soočen je bil namreč s stalnimi zahtevami, da mora infrastrukturo deliti s konkurenčnimi ponudniki, kot je španska Telefonica. Po dogovoru z regulatornimi organi morajo zdaj pripraviti načrt deinvesticij, ki ga bodo nato izpeljali v naslednjih mesecih.

Tudi priložnost Za podjetje America Movil, ki je imelo lansko leto skoraj 44 milijard evrov prihodkov, pa je delen umik iz fiksnega in mobilnega telekomunikacijskega trga tudi priložnost. Doslej namreč niso bili aktivni igralec na trgu drugih storitev, kot je na primer digitalna televizija. Te poslovne priložnosti so jim zdaj na voljo in ni dvoma, da jih bodo poizkušali izkoristiti. Reforma namreč zadeva tudi mehiško prvo televizijo Televisa.

Carlos Slim (posredno) prisoten tudi v Sloveniji Poslovni vpliv Carlosa Slima sicer že sega tudi na staro celino. America Movil je namreč 27-odstotni lastnik podjetja Telekom Austria. V začetku letošnjega aprila pa je Slim dobil soglasje avstrijskega državnega holdinga za povečanje deleža na kontrolno stopnjo. Naj spomnimo, da je Telekom Austria prisoten tako na slovenskem kot tudi regionalnem trgu. Obvladuje namreč "domači" Simobil ter operaterja VIPnet in B.net na Hrvaškem.

Kdo je Carlos Slim? 74-letni ovdoveli Mehičan ima šest otrok in že vse življenje živi v Mexico Cityju. Svoj imperij je zgradil v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja s prevzemom državnega monopola telefonskih storitev, podjetja Telmex. Prav ta prevzem mu je omogočil, da je v slabih 20 letih postal najbogatejši Zemljan. Zanj je bil namreč razglašen leta 2007 in nato zaporedoma med letoma 2010 in 2013. Vrednost njegovega premoženja je ocenjena na dobrih 50 milijard evrov.

Ne spreglejte