Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Četrtek,
9. 10. 2014,
15.28

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 10. 2014, 15.28

8 let, 11 mesecev

Kaj počne Norveška s svojim naftnim bogastvom

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Norveška bo v prihodnjem letu več denarja, ki ga dobi s prodajo nafte, namenila za spodbujanje gospodarstva in nakupe ameriških vojaških letal. Skandinavska država bo tudi znižala davke.

Norveška desna manjšinska vlada je predstavila prvi državni proračun po tem, ko so konservativci oktobra lani prevzeli oblast. Norvežani bodo tako prihodnje leto del naftnega denarja – okoli 20 milijard evrov - porabili za spodbujanje gospodarske rasti, piše ameriški časnik The Wall Street Jorunal.

Norvežani se bojijo džihadistov in Rusov Po vladnih predvidevanjih naj bi se namreč rast z letošnjih 2,2 odstotka prihodnje leto zmanjšala na dva odstotka. Povečala naj bi se tudi brezposelnost, ki je sicer med najnižjimi na svetu, in sicer z letošnjih 3,4 odstotka na 3,6 odstotka.

Norveška se bo v prihodnjih letih bolj oborožila. Razlog so varnostno bolj negotove razmere zaradi večje ruske grožnje (Rusija je vzhodna soseda skandinavske države) in okrepljene džihadistične grožnje.

Ameriški lovci nad fjordi Med drugim bodo Norvežani prihodnje leto naročili izdelavo šestih lovcev F-35. Trenutno je v izdelavi 16 lovcev, tako da bo imela dežela fjordov na voljo skupaj 52 teh lovcev.

Vlada načrtuje tudi nižanje davkov, med drugim davka na bogastvo. Tega naj bi z enega odstotka znižali na 0,75 odstotka. Skupaj naj bi davke znižali za dobro milijardo evrov (8,3 milijarde norveških kron).

Norveški naftni sklad je težak več sto milijard evrov Norveška sicer prihodke od nafte in zemeljskega plina nalaga v t. i. naftni sklad, ki se sicer uradno imenuje državni pokojninski globalni sklad. Ta sklad, ki vlaga v delnice, obveznice in nepremičnine zunaj norveških meja, ima trenutno 677 milijard evrov sredstev.

Čeprav bo del prihodkov od nafte in zemeljskega plina namenjen za spodbujanje gospodarstva, pa bo prihodnje leto ta težek kar 734 milijard evrov.

Ne spreglejte