Četrtek, 7. 8. 2014, 13.42
8 let, 9 mesecev
Kaj lahko milijarder Jeff Bezos nauči slovenske novinarje
Ameriški Časopis Washington Post (WP) je najbolj znan po razkritju afere Watergate: novinarja Bob Woodward in Carl Bernstein sta v začetku 70. let prejšnjega stoletja razkrila, da so bili člani republikanske komisije za ponovno izvolitev Richarda Nixona vpleteni v vohunjenje za predstavniki demokratov. Razkritje se je končalo z Nixonovim odstopom z mesta predsednika ZDA leta 1974. Lastnica časopisne založbe je bila slavna Katharine Graham.
Časopis z dolgoletno slavno zgodovino se je zadnja leta utapljal v rdečih številkah, oktobra lani pa ga je ustanovitelj spletne trgovine Amazon Jeff Bezos kupil za 250 milijonov dolarjev (187 milijonov evrov). Pričakovanja, da bo milijarder spremenil medijski posel, so bila velika. Newyorška agencija za medije Digitday je analizirala, kaj se je v zadnjem letu pri časopisu spremenilo.
1. Širitev po državi Marca je WP v želji, da bi svojo znamko razširil po vsej državi, znižal svojo spletno naročnino, tako da imajo dostop do njegovih vsebin naročniki več kot sto lokalnih časopisov. Načrtujejo, da bodo skupaj z vsebino nekega dne na voljo tudi digitalne naročniške storitve, kot sta Amazon Prime in Spotify.
2. Širitev v tujino Washington Post je svoja krila razprostrl tudi v tujino in v Londonu dodal svojo prodajno ekipo. Za odgovor na vprašanje, ali se bo WP uspelo znebiti ozke povezave s pokrivanjem političnega dogajanja v Washingtonu, bo potrebnega še nekaj časa.
3. Naklada Digitalna naklada WP pridobiva. Prodaja tiskanega WP je do marca letos upadla na v povprečju nekaj izvodov manj od 400 tisoč, še decembra lani je bila dobrih 431 tisoč. Obiskovalcev spletne strani je medtem 43 odstotkov več, junija letos so namerili 32,3 milijona različnih obiskovalcev.
4. Obogatena vsebina WP je kljub izgubi vplivnega novinarja in kolumnista Ezre Kleina, ki je še z nekaterimi novinarji odšel, začel objavljati bloge, kot so Storyline (njegov namen je pripovedovanje zgodb v različnih formatih in tudi v daljših časovnih obdobjih), Morning Mix in PostEverything, ter razširil svojo nedeljsko izdajo. Vmes so zaposlili 50 novih ljudi, kar je sicer še vedno manj od 200, kolikor so jih odpustili v zadnjih letih, a je vsekakor spodbudno.
5. Tehnologija WP je že pred prihodom Bezosa v novinarsko redakcijo vključil programerje, njihovo število pa se je pod milijarderjem še povečalo. Dandanes 25 programerjev novinarjem omogoča nove formate za novice.
6. Komentarji Post skupaj z New York Timesom in Mozillo razvija sistem spletnega komentiranja in klepetanja, ki je v sklepni fazi oblikovanja.
7. Eksperimentiranje Kot odraz Bezosovega eksperimentalnega etosa je Post marca v New Yorku odprl laboratorij za razvoj programske opreme, da bi izboljšal spletno stran in razvil nove oglaševalske produkte.
8. Oglaševanje Native advertising oziroma t. i. prilagojeno oglaševanje predstavlja jedro oglaševalskih prihodkov Posta že od marca lani, ko so uvedli program BrandConnect. Takšno oglaševanje oglaševalcem omogoča večjo prilagodljivost in "izposojanje" vsebine člankov, tako da so reklame bolj podobne člankom. Takšno oglaševanje uporabljajo tudi na mobilnih napravah, kar odseva vse pogostejšo navado bralcev, da do vsebin dostopajo na majhnih zaslonih.
9. Izkušnja uporabnikov Časopis je napovedal preoblikovanje svoje spletne strani, ki pa še zdaleč ni končano. Med glavnimi cilji preoblikovanja so jasnejše strani člankov, boljše resolucije fotogalerij in boljše možnosti za delitev člankov na družbenih platformah. Vendar se spletne strani še vedno nalagajo predolgo – od štiri do pet sekund –, to želijo zmanjšati na od dve sekundi do tri sekunde.
10. Urejevalnik vsebine Novi urejevalnik vsebine (CMS), ki naj bi z analiziranjem obveščal in vodil novinarje, ko objavljajo vsebine, še vedno izdelujejo. Personalizacija vsebine za bralce glede na njegovo točko vstopa in interese pa je še vedno precej oddaljena, svojo analizo končuje Digitday.
Kaj se lahko od Jeffa Bezosa naučijo slovenski založniki, ki izdajajo časopise? Prodana naklada časopisov vse od začetka krize konec leta 2008 vztrajno pada (glej spodnji graf).
Za Delo, ki ga lastnica Pivovarna Laško prodaja od leta 2011, naj bi se zanimala slovaška Joj Media House. Slovaška Joj TV je izrazito komercialna televizija, zato naj bi jo najbolj zanimale Slovenske novice, ki so najbolj dobičkonosen del družbe Delo.
Maja letos je avstrijska Styria ukinila najbolj brani brezplačnik Žurnal24 in tednik Žurnal. Spletni portal zurnal24.si je nehal delovati. Styria se je za ukinitev odločila iz ekonomskih razlogov, skupno so namreč ustvarili več kot 40 milijonov evrov izgube. Prihodki Žurnala Medie, ki je bil v stoodstotni lasti Styrie, so po poročanju Financ lani v primerjavi z letom 2012 upadli za dober milijon evrov na pet milijonov evrov. Predlani so v Žurnalu imeli še dva milijona, lani pa 1,6 milijona evrov izgube. Nekdanji zaposleni so julija ponovno zagnali spletni portal, tiskane izdaje pa ne bo več.