Temnopolta ubežnica in aktivistka, ki je umorila ameriškega policista, je prva ženska, ki se je znašla na seznamu najbolj iskanih teroristov FBI-ja.
Nagrada za pomoč pri prijetju Joanne Chesimard, ki trenutno živi na Kubi kot Asata Shakur, znaša že kar dva milijona dolarjev oziroma 1,5 milijona evrov, vsoto pa so povečali na 40. obletnico krvavega strelskega obračuna.
"Kljub grozovitemu dejanju, ki ga je storila, se še vedno šopiri na svobodi," je na novinarski konferenci dejal policijski inšpektor Rick Fuentes.
Za umor je bila obsojena leta 1977
Ministrstvo za pravosodje je sprva za kakršnekoli informacije, ki bi pomagale pri iskanju in aretaciji Chesimardove, ponudilo dobrih 750 tisoč evrov. Še dodatnih 750 tisoč evrov je zdaj ponudila zvezna država New Jersey.
Chesimardova, sicer pripadnica gibanja temnopoltih Črni panterji in članica skupine Black Liberation Army, ki je veljala za eno najnasilnejših ameriških militantnih organizacij 70. let prejšnjega stoletja, je bila obsojena za umor Wernerja Foersterja leta 1973, njena skupina pa je bila odgovorna tudi za več smrt več deset policistov med letoma 1970 in 1980, je navedel agent FBI-ja Aaron Ford.
Kot je še pojasnil, sta Foerster in njegov partner usodnega dne zaradi pokvarjene luči ustavila avtomobil, v katerem sta bila Chesimardova in dva njena kolega. Ko sta se vojaka približala avtomobilu, so začeli streljati in oba ranili. Chesimardova je nato vzela Foersterjevo pištolo in ga dvakrat ustrelila v glavo, ko je ležal na tleh.
FBI meni, da ima Chesimardova stike z mednarodnimi terorističnimi organizacijami
Za umor so jo obsodili leta 1977, a je novembra 1979 pobegnila iz zapora, naslednja leta je preživela v varnih hišah, vse do leta 1984, ko je odšla na Kubo, kjer je še naprej širila nestrpnost do ZDA ter v svojih govorih zagovarjala revolucijo in terorizem. Agent FBI-ja je dodal, da obstaja verjetnost, da ima Chesimardova stike tudi z nekaterimi mednarodnimi terorističnimi organizacijami.
Na Kubi se sicer skriva več deset ameriških ubežnikov, večina od njih je nekdanjih članov različnih vojaških skupin.